Auckland a bike


Nový Zéland přejal částečně americký styl života a každý člověk má auto. Mladí jezdí od patnácti let. Občas když jsem šel po chodníku nebo jel na kole, měl jsem pocit, že se probudila některá ze 40ti sopek na kterých město stojí, ale pak jsem zjistil, že nějací teenageři jedou autem a mají puštěnou hudbu a při tom zavřená okna, takže se ozývalo pouze mohutné dunění.

foto0007a.jpgLidí na kole lze potkat ve srovnání s námi velmi málo a pokud někoho potkáte, ve většině případů je to sportovec, nikoliv člověk, který se potřebuje někam dopravit. Pro nízký počet cyklistů jsou cyklistické stezky pouze na hlavních tazích. Nepříjemné je, že hlavní most mezi severní částí a centrem Aucklandu je pouze dálniční, takže pokud se potřebujete pohybovat tímto směrem, musíte použít ferry. Kdo nemá koupenou měsíční jízdenku MHD, zaplatí celkem slušné peníze.

Silnice jsou ve městě poměrně široké a lze využít také kvalitní chodníky, po kterých skoro nikdo nechodí, takže se dá jezdit po nich, protože kromě kvalitního povrchu jsou bezbariérové. Silnice pokrývá poměrně hrubý asfalt. Má to tu výhodu, že když je mokro nebo déšť, voda ze spodu na vás nelítá a nevýhodu tu, když na tom hrubém asfaltu přistanete...
 
Řidiči jsou ve většině případů ohleduplní. Jak už to bývá, na jednotlivé skupiny řidičů vznikají pověry...Číňané nesledují značky, ostrované jezdí uprostřed dvou pruhů, protože si myslí, že jsou na ostrově sami, Japonci jezdí velmi opatrně...apod. Pro hodně lidí je ze začátku problém správně vyjet a odbočit, protože se jezdí vlevo. Naštěstí u všech výjezdů jsou obrovské cedule Jeďte vlevo...

Na NZ se mi nepodařilo sehnat klasické trackingové kolo, které se mi zdálo optimální. K dostání jsou pouze silniční kola, nebo kola horská, takže jsem dal přednost horskému kolu. Ceny kol jsou stejné jako u nás, doplňky jsou však hodně drahé. Většina kol se prodává s bezplatným sedmiměsíčním servisem, který platí většinou po všech pobočkách na NZ. Přilba je povinná.

foto0047c.jpgPři cestě po jižním ostrově jsme potkávali hodně cestovatelů na kolech. Tam bohužel jsou silnice užší a nepřehledné. Lahůdkou jsou jak pro kola tak pro auta jednopruhové neznačené mosty, kde uprostřed vedou koleje :-)) Lituji, že jsem si to nevyfotil.

Kolo se dá bez problémů před odjezdem prodat, dle stavu za třetinu až polovinu původní ceny. Není to problém, všechny obchody jsou na to zařízené, protože pohyb osob je poměrně velký.


reklama