Trošky, aneb pár obrázků bez delšího povídání


foto0039c.jpg I když to tak nevypadá, na tomto obrázku je kolonie tuleňů a na břehu jich je asi dvacet, i když se přiznávám, že s postupem času už mám problémy s hledáním i já :-)).

foto0035c.jpgfoto0036c.jpgTak tady to jsou obrázky z cesty, která byla nechtěná. Typická NZ polňačka a blízká řeka. Velká část cest je neustále obklopena subtropickým pralesem, který je poměrně hustý, a nebo oplocena a vykácena a všude se pasou ovce, takže kempování je v některých částech země poněkud problematické. 

foto0037a.jpgNZ má neobyčejné množství jezer, která jsou naprosto fantastická a okolí většinou liduprázdné. Na obrovské ploše jižního ostrova žije pouze 1 mil. obyvatel, což je čtvrtina všech Novozélaňďanů. Na obrázku je Lake Matheson. Kdyby nebyly mraky, v jezeře by se zrcadlily štíty hor.

foto0020b.jpgfoto0020d.jpgToto je největší pramen řeky na NZ (Pupu Springs) a zároveň posvátné místo Maorů. Voda zde prýští asi ze šestimetrové hloubky. Velikost pramene je vidět ve srovnání s kachnou na pravém obrázku. 

V prameni se můžete potápět, ale nemůžete tam plavat. Nepřipadalo mi to moc logické...

foto0020c.jpgMáte málo soutěží? Tak tady je znovu jedna, aneb "Hledání tuleňů na šutrech podruhé". Tuleni jsou sympatičtí, dlouho odpočívají...

foto0015c.jpgFjordům se na NZ říká Sounds, tady je vidět kemp v Queen Charlotte Sound na severu jižního ostrova u městečka Picton. Kemp je umístěn na ostrově uprostřed Soundu. 

foto0030a.jpgfoto0030b.jpgJedno z Ghost City na NZ. Původně zlatokopecké městečko Arrowtown se dnes živí pouze turistikou. Podařilo se mi (neplánovaně) vyfotit stejný dům (vpravo na fotografii), jako je na pohledu z roku 1900. 

foto0030d.jpgJeště jeden historický pohled do městečka Arrowtown, tentokráte z roku 1880. Tato hlavní a jediná ulice ve městě je tam pořád.

foto0030c.jpgA takto vypadalo čínské zlatokopecké osídlení v Arrowtownu před sto lety. Kromě tohoto skanzenu je městě muzeum zlatokopectví, které je takové slabší. 

foto0029d.jpgfoto0029b.jpgTyto až kýčovité fotografie jsou z nádherného jezera u  města Queenstown, které leží na břehu jezera Wakatipu. Doporučuji nepůjčovat si rybářské vybavení u tohoto jezera. Ryby jsou totiž krmeny u hráze :-))

foto0028a.jpgfoto0028c.jpgfoto0028b.jpgPůvabné město Queenstown a jezero Wakatipu ještě jednou. Na pravé fotografii je zařízení na bungee jumping (sedmdesát metrů nad skálou)

foto0026d.jpgJezero Te Anau bylo jedno z nejhezčích co jsme na NZ viděli, i když nevypadá velké, byli na něm slušně velké vlny a nádherná kamenitá pláž. A nikde nikdo. Litoval jsem, že nemohu zůstat déle. 

foto0055d.jpgfoto0056a.jpgfoto0055a.jpgfoto0055c.jpgfoto0055b.jpgVýchodní pobřeží z leteckého pohledu. Východní pobřeží jižního ostrova má hustší osídlení a je značně hospodářsky přeměněno do kulturní krajiny. Všude se střídají sady, vinice a ohrady pro dobytek (ovce, krávy, jelení zvěř). Stojí za to zastavit se na nějaké vinici a nakoupit novozélandská vína, která se stále více vozí do celého světa. 

foto0032c.jpgI takto vypadá subtropický prales. Na tomto místě se ale nevyplatilo stát. Jedním z nepříjemných obyvatel některých míst i pláží byly písečné mušky, malý bodavý hmyz podobný našim muchničkám, který způsobuje poměrně bolestivé bodnutí. Repelenty pomáhali jen málo, mušky vždy našly nějakou část těla, kde repelent nebyl a tam se zakousli. Mají tu výhodu, že vás drží v kondici, pokud totiž jdete, tak na vás nemůžou, létají totiž pomalu :-))

foto0053a.jpgNeuvěřitelná barva jezera Tekapo, je způsobena přítomností horniny, kterou do jezera přináší horské řeky. 

foto0021d.jpgPancake Rocks, usazeninové skály, které jsou narušené erozní činností a při přílivu voda tryská dírami ve skalách do několikametrové výše. Bohužel jsme na místo přijeli ve špatnou dobu.  

foto0011c.jpgfoto0010b.jpgTato pláž je již na severním ostrově, je na ní černý vulkanický písek, spousta serfařů a mohutné vlny, protože dál je již otevřený oceán. Na podobné pláži nedaleko se točil film Piano. Každý rok se na této pláži utopí několik turistů, protože plavou, plavou a nedoplavou zpátky.

foto0045c.jpgMaják při vstupu do Aucklandského přístavu, dnes již technická památka.

foto0054b.jpgfoto0054d.jpgLegendární Rainbow Warrior nejvlivnější nátlakové skupiny světa přijel do Aucklandu lobovat proti japonskému lovu velryb. Jejich naháněč co mě odchytl mě potěšil, protože žil půl roku v Olomouci a moc si to chválil jak jsou tady fajn lidé a jak dobře angažování a ujistil mne, že my opravdu velryby nelovíme... Byl to asi Američan.

A na konec typický snímek z východního pobřeží jižního ostrova: ovce, ovce, ovce....

 


reklama