Herpetofauna tropického lesa a buše Queenslandu

V říjnu 1997 jsem strávil v rámci měsíčního pobytu v Austrálii dva týdny v Queenslandu. Trasa cesty vedla od jihu na sever podél pobřeží ze Sydney v NSW do Brisbane a dále přes Rockhampton, Mackay, Townsville a Cairns do Mossmanu, nejsevernějšího místa pobytu. Na zpáteční cestě byla udělána malá zajížďka na západ do vnitrozemí z Innisfailu přes The Lynd zpět do Townsville. Dále jsme pokračovali stejnou trasou podél pobřeží na jih až do Rockhamptonu a odtud opět vnitrozemím přes Miles, Roma, Charleville a Cunnamullu do Bourke v NSW. Cesta se uskutečnila v období počátku místního jara (mírný pás) nebo počátku období dešťů (tropický pás). Náběh prvních dešťů byl ale opožděn, takže pozorování probíhala v poměrně nevhodném vrcholu období sucha. Trasa procházela různými klimatickými zónami i různými typy vegetace. Podle toho byly voleny krátké zastávky na typických lokalitách a prováděn denní i noční herpetologický průzkum.

Navštívená místa Quenslandu lze zhruba rozdělit na dvě odlišné části:

  1. Východní pobřeží a přilehlé oblasti pohoří Great Dividing Range spadající do vlhké, tropické zóny, porostlé tropickými lesy, kde deště jsou hojné během léta. Pouze v oblasti mezi Townsville a Cooktownem jsou deště po celý rok a i lesy jsou výrazně vlhčí. Mimo lokalit Eungella a Alligator Creek spadají všechna navštívená místa právě do této vlhčí oblasti.
  2. Vnitrozemí a přilehlé oblasti pohoří Great Dividing Range spadající do polovlhké nebo polosuché tropické nebo mírné zóny kde neprší v zimě. Typ vegetace se pohybuje od buše s hustým porostem stromů po buš převážně s řídkou nižší vegetací.

Navštívené lokality v I. oblasti:

  1. Broken River v Eungella National Park

    Eungella znamená v místní řeči "země mraků". Národní park zahrnující cca 500km2 původního lesa leží 74km západně od Mackay v pohoří Clarke Range s nejvyšší horou Mt. Dalrymple (1280m). Oblast byla odříznuta od okolních lesů před 30 000 lety a proto je zde několik endemitních druhů zvířat. Hlavní atrakcí parku jsou ptakopyskové Ornithorhynchus anatinus, které je možno pozorovat za soumraku a za úsvitu v řece Broken River přímo u kempu z vyhlídkových plošin. Dále je zde velké množství hlučného ptactva, ať už to jsou různé druhy papoušků, vodního ptactva nebo populární ledňáci "kookaburra" Dacelo novaeguinae.


  2. Alligator Creek v Bowling Green Bay National Park

    Přímořský národní park ležící 28km jižně od Townsville s malebným kempem u říčky Alligator Creek tekoucí mezi dvěma horskými hřbety. Na jednom z nich se nachází na úbočí hory Mt. Elliot (1234m) nejjižnější tropický deštný prales v Queenslandu. Přímo v kempu je možno pozorovat dva druhy klokanů - větší, nazývané domorodci "kangaroo", a menší nazývané "wallaby".

  3. The Boulders v Bellenden Ker National Park

    Leží 7km od vesnice Babinda na říčce Babinda Creek, jejíž prudký tok vymlel ve skalnatém podloží množství kaskád a prohlubní. Oblast pohoří Bellenden Ker kolem Babindy je nejvlhčím místem Austrálie. Nedaleko se vypíná nejvyšší hora Queenslandu Mt. Bartle Frere (1657m). Pro turisty je vybudována okružní stezka s výhledy na říčku, pro náročnější je zde začátek 17km dlouhé historické cesty "Goldfield Track" vedoucí tropickým lesem do Goldsborough Valley.


  4. Barron Falls v Barron Gorge National Park

    Leží u malebné, turisty vyhledávané vesnice Kuranda na řece Barron, se kterou souběžně vede historická železnice. Nad údolím vedoucí visutá lanovka spojuje okraj Cairns s Kurandou. Mohutný vodopád ztratil svou atraktivitu poté, co na horním toku řeky byla postavena vodní elektrárna, která výrazně snížila průtok vody.

  5. Jezero Barrine

    Spolu s blízkým jezerem Eacham leží v centru náhorní plošiny Atherton Tableland, která se rozkládá v oblasti mezi městy Millaa Millaa, Atherton, Mareeba, Cairns a Gordonvale. Plošina, jejíž průměrná výška je asi 900m, je vulkanického původu. Obě jezírka jsou kráterová, jejich obvod je 6,5 resp. 4 km. Zajímavostí jsou kasuáři přilboví Casuarius casuarius a taboni lesní Alectura lathami. Pro aktivní návštěvníky vedou okružní stezky okolo obou jezer, pro pohodlnější je na jezeru Barrine okružní vyhlídková plavba lodí.

  6. Mossman Gorge v Daintree National Park

    Leží 5km od Mossmanu v údolí stejnojmenné řeky pozoruhodné korytem plným obrovských balvanů. Pro návštěvníky je zde vybudována naučná stezka o délce cca 2,5km vedoucí lesem. Kdo chce, má možnost koupání v řece. O toto místo se starají místní původní obyvatelé, pro které zde byla postavena vzorová vesnice, aby dostali možnost naučit se žít civilizovaně.


    V této oblasti byla pozorována následující zvířata:

    Rosnička australská Litoria caerulea (2) – velký druh běžný v blízkosti lidských obydlí, např. v kempech v umývárnách, i v lese

    Litoria lesueuri (2,5,6) - středně velký druh (7cm) rosničky, hnědě zbarvený, v lese v podrostu


    Ropucha obrovská Bufo marinus (2,3,5) - zavlečena v r.1935 z Havaje pro potřeby hubení škůdců cukrové třtiny na plantážích v okolí Townsville, areál rozšíření je severovýchod Queenslandu a stále se zvětšuje. V Austrálii se jí říká vedle amerického názvu "Marine Toad" též "Cane Toad", což znamená "třtinová ropucha".

    Carlia sp. (1,4,5), Cryptoblepharus plagiocephalus (1), Lampropholis mirabilis (2), Morethia taeniopleura (2) - drobní scinkové hojní v podrostu na světlých místech v lesích, např. na stezkách a skalách.


    Gehyra dubia (2,6) - malý gekon nacházený jak v lesích, tak i na lidských stavbách


    Saltuarius cornutus (6) (dříve řazen do rodu Phyllurus) – velký bizarní druh stromového gekona se zploštělým ocasem, který se přes den ukrývá na stromech pod kůrou a v noci vylézá a nehnutě číhá na kořist. Při spatření nepřítele spoléhá na kryptický vzhled a nesnaží se utéci. Na obrázku je exemplář s regenerátem ocasu.



    Agama pralesní Hypsilurus boydii (6) (dříve Gonocephalus) – středně velká atraktivní agama, přes den na stromech v blízkosti vody, v noci se ukrývá v podrostu. Několik exemplářů pozorováno právě ráno a večer, kdy se přesouvají z úkrytů v lese k vodě a zpět. Při vyrušení se snaží utéci, dokáže též běhat ve vztyčené pozici po zadních nohách.


    Varan pestrý Varanus varius (3) - všude hojný druh velkého (1,5 - 2m) stromového varana

    Pakobra australská Pseudechis porphyriacus (mezi 4 a 6) - podle místních obyvatel patří vzhledem ke svému zbarvení do skupiny nebezpečných hadů zvaných "Black Snake". Nalezena při vyhřívání se na travnaté pěšině na kraji lesa.


    Navštívené lokality v II. oblasti:

  7. Undara Lava Tubes Lodge v Undara Lava Tubes National Park

    Leží cca 50km západně od Mt. Garnet na úpatí Great Dividing Range v polovlhké tropické oblasti s hustým stromovým porostem. Zajímavostí jsou velké tunely v zemi vytvořené vývěry lávy. Pro turisty možnost ubytování v bungalovech vyrobených z vysloužilých železničních osobních vagónů nebo v pronajatých stanech či ve vlastních stanech v kempu. Je zde síť turistických stezek v buši. Kromě klokanů se návštěvník může v buši setkat s pštrosy emu Dromaius novaehollandiae. Příjezd do národního parku z hlavní silnice je po nezpevněné cestě.


  8. Ooline Park

    Odpočívadlo pro motoristy v polovlhké mírné oblasti s hustým stromovým porostem s intenzivní pastvou. Zachován úzký pruh vegetace mimo pastviny. Zajímavostí lahvové stromy.

  9. Soukromý pozemek 80km za Charleville směrem na Cunnamullu
  10. Soukromý pozemek 100km před Bourke

    Obě lokality v polovlhké mírné oblasti s řídkým porostem stromů. Na prvním místě vlivem intenzivní pastvy téměř chyběla nižší vegetace, byl zde však zavlažovací kanál sloužící též jako napajedlo pro dobytek, kolem kterého byla svěžejší vegetace. Na druhém místě naopak převládaly nízké keře a bylo sušší. I pastva zde byla též vlivem sucha méně intenzivní.

    V této oblasti byla pozorována následující zvířata:

    Litoria caerulea (8) - v blízkosti vody, např. potoků nebo napajedel dobytku

    Litoria rubella (9) - malý druh (3,5cm), v blízkosti vody i v suchých oblastech

    Želva dlouhokrčka Chelodina sp. (9) - spatřena krátce v zavlažovacím kanálu

    Lophognathus gilberti (8) - agama příbuzná rodu Amphibolurus, štíhlejší, na stromech

    Agama vousatá Pogona barbata a Pogona vitticeps - semiarboreální druhy, často nacházené přímo na silnici nebo v její blízkosti mezi jednotlivými navštívenými lokalitami

    Scink uťatý Trachydosaurus rugosus (8,9,10) - velký scink s charakteristickým ošupením a krátkým ocasem. Přes den nalézán v podrostu v blízkosti keřů nebo mezi spadlými větvemi pod stromy.


    Gehyra dubia (7), Gehyra catenata (8), Gehyra variegata (8) - malé druhy gekonů nalézané na stromech a skalách


    Heteronotia binoei
    (7,8,9) - drobný druh gekona, připomínající vzhledem i způsobem života druh Cyrtodactylus kotschyi. Pozemní, obvykle na skalách nebo v listí.


    Oedura rhombifer (7) – menší, nenápadně zbarvený druh, na stromech a budovách

    Oedura monilis (8) a gekon mramorovaný Oedura marmorata (9) – větší, atraktivně zbarvené stromové druhy rodu

    Diplodactylus steindachneri (7,9,10), Diplodactylus vittatus (8) - atraktivně zbarvené poměrně robustní pozemní druhy gekonů. Noční, přes den v děrách po pavoucích, hmyzu apod.

    Lucasium damaneum (10) (dříve Diplodactylus), Rhynchoedura ornata (10) - subtilnější druhy gekonů z podčeledi Diplodactylinae se stejným způsoben života jako výše uvedené druhy

    Gekon knoflíkatý Nephrurus levis (10) - malý ale robustní gekon s typickým "knoflíkem" na konci krátkého ocásku. Noční druh, přes den v norách vlastních i cizích

    Varanus flavirufus gouldi (8) (dříve V. gouldi flavirufus) - velký druh (1,6m) zemního varana

    Varanus varius (8) - všechny spatřené exempláře byly na velkých stromech

    Varanus storri (7) - jeden z nejmenších druhů (30cm), vzhledem podobný spíše ještěrkám, spatřen jeden exemplář na stromě, žije v blízkosti skal

    Rampotyphlops ligatus(10) - druh slepáka dorůstající 50cm, nalezený v noci na mraveništi

    Pakobra australská Pseudechis australis (mezi 9 a 10) - místními obyvateli řazena do skupiny "Brown Snake" byla jediným zástupcem jedovatých hadů, se kterým jsme se setkali v buši. Nalezli jsme jej přejetého na silnici

Kromě pozorování v přírodě jsme navštívili v Queenslandu i některá zařízení, zabývající se chovem plazů. Za zmínku stojí především Hartley's Creek Crocodile Farm, ležící asi 40km severně od Cairns u silnice na Port Douglas. Není to žádná komerční krokodýlí farma, ale spíše útulek pro opuštěná zvířata a zoologická zahrada. Farma totiž poskytuje útočiště především starším, velkým krokodýlům, kteří vadí majitelům soukromých pozemků. Odstřel těchto zvířat je vzhledem k jejich ochraně zakázán a přemístění, zvláště u velkých samců, kteří jsou značně teritoriální, na jiné lokality k jiné populaci je problematické. Nechtěná zvířata jsou tedy odchytávána a převážena do tohoto zařízení, kde dostanou místo ve svém vlastním nebo společném výběhu a péči zkušených chovatelů. Odchovy se zde tedy nezabývají, protože zvláště u krokodýlů mořských jsou samci drženi odděleně od samic ve vlastních výbězích. Velmi populární je v celé Austrálii krokodýl Charlie, která sem byl přivezen jako dospělý v roce 1934, kdy byla farma založena. Je tedy nejdéle chovaným krokodýlem v zajetí. Zajímavá je též denní "krokodýlí show", což je spíše hodinová populární přednáška s ukázkami chování "divokého" krokodýla, jako je nepozorované přiblížení, útok na kořist, vyrvání kusu masa z těla oběti otáčením se kolem vlastní osy apod. Kromě obou druhů australských krokodýlů Crocodylus johnstoni a Crocodylus porosus je zde expozice plazů i povinní vačnatci - klokani, koaly - a ptáci - emu, kasuáři, papoušci. Kromě vstupného, které činí 13,00 AUD pro dospělé a 7,00 AUD pro děti od 4 do 14 let, je zdrojem financí i poplatek za možnost být vyfotografován s mládětem krokodýla nebo s krajtou.

Poznámka:

Čísla v závorkách za latinskými názvy druhů udávají lokality, na kterých byly nalezeny

Použitá literatura

Cogger, H.G. (1996): Reptiles and amphibians of Australia. 5th ed.- Reed Books Australia, Melbourne, 796 s.

© Mikuláš Hamza, 1998