10. KAPITOLA

Ráno Glód otevřel jedno oko, jako se otevírá okenice. Byl v posteli sám jako obyčejně. Probudil se bez nálady, byl celý přeležený, řekl si, že se mu o Francinině návratu zdálo, že je v hrobě pod muškátem a hodná.

Jakýsi hluk nad hlavou ho vyvedl z omylu a znamenal, že ta jeho zatracená ženská se přehrabuje v kufru na půdě. Hněvivě proslovil cosi málo laskavého na její adresu i na rub obálky, nemohl jí zapomenout, že mu v noci odepřela manželskou povinnost. On by tu povinnost splnil ke cti okolností, které i jemu navrátily jeho dvacet let. Z nich ovšem touto dobou už nic nezbývalo.zeli100.jpg (31947 bytes)

"Potvora bídná," žehral, "dávno už sem na ty skopičiny ani nevzdech, měl sem pokoj jako starej Baptiste, a najednou je tady, zamotá mi hlavu a ani to neuvede do pořádku! Nedá se svítit, pěkná cháska sou ty mladý …"

Byl rozmrzelý a nehnul se z pelechu; ani když se opět objevila rozdováděná Francina, oblečená jako mladá dívka z roku 1930. Vylovila ze své garderóby rafinované sladce růžové šaty, zdobené na ramenou zelenými bambulkami. Na nohou měla bílé ponožky a kožené sandály, celé ztvrdlé. Ratinier se pomstychtivě ušklíbl:

"Seš podle poslední módy!"

Byla výborně naložená, smála se sama sobě:

"Máš pravdu, Glódíku! Úplnej strašák! Jenže do Jaligny přece nemůžu celá nahatá."

"Ty pojedeš do Jaligny?"

"Musím si přece pořídit něco na sebe. Dyť vidíš, že si nemám co oblíct."

Glód pomyslel na to utrácení, neodvážil se však něco namítnout a raději spolkl hořkost. Francina uhádla:

"Neboj se, za podprsenku ušetřím. Teď to drží samo od sebe."

Protože nechala dveře otevřené, přišel Robin, zvědavý na ten nezvyklý rozruch v domácnosti; radostně poznal svou paní a třel se jí o lýtka. Byl odstrčen podrážkou sandálu a slyšel jekot:

"Mankote, ty to hrozný zvíře eště pořád máš? Vzít pušku a zastřelit to, a čím dřív tím líp. Copak nevidíš, že je samá blecha, samej svrab? Takovouhle mrchu si chovat v domácnosti, to přece nejde!"

Robin měl neomylnou zkušenost s polohami lidského hlasu, proto obezřetně prchl směrem ke kůlnám.

Francina pokračovala a chystala přitom kávu:

"Když už sme u těch mrch, je Kastle mrtvej nebo nejni?"

"Nejni. Teď zrovna je nemocnej. Jestli ho uvidíš, řekneš mu, že si moje praneteř anebo céra od sestřenky …"

"Napadlo mě to, aby byl klid."

Glód, dotčený ve svých citech po všech stránkách, už bez muknutí vstal a sedl si ke stolu. Francina mu podala jeho hrnek, vedle dokonce postavila láhev. Ratiniera ta pozornost dojala:

"Seš moc hodná. Uznej, že si to zasloužím. Co já se ti nanosil na hřbitov květináčů s muškátama a s begónyjema. To se musí nechat, hrob si měla pěknej."

"Hele, hele!" přerušila ho Francina netrpělivě, "mluvme o něčem jiným, jo? O mrtvejch nějakou tu chvilku nebudu chtít ani slyšet!"

Káva byla moc horká. Glód z ní udělal kávu studenou, prostě přilil pořádnou dávku slivovice. Doušek nápoje ho postavil na nohy, staroch se nafoukl v rozletu pýchy."

"Jo, tak jo, o muškátech a begónyjích se mluvit nebude. Ale přece jen bys měla vědět, že jestli seš dneska naživu, tak díky mně!"

"Díky tobě?"

Krátce jí vyložil historii s létajícím talířem a Hmotou. Když pohádku dovyprávěl, Francina pokrčila rameny, čímž jí lehce poskočila ňadra z chladného mramoru:

"Chudáku stará, tys ale musel pít to svý vínko po sudech, co já tady nebyla!"

"Přísahám na tvoji hlavu!"

"Pěkně děkuju, jenom to ne, sotva mi zas drží na ramenou! A neměj mě za husu a nevykládej mi osloviny o talířích a o Marťanech!"

Ratinier se rozhořčil:

"Za prvně, Marťani a Oxani, to sou dva různý druhy lidí!"

"Kolikpak těch různejch druhů lidí bude; když se připočtou taky ožralkové?"

"Krucipísek, na talíře nevěříš, ale klidně si budeš věřit, že z mrtvejch se dá vstát, jako když se člověk vysmrká, to je na mě trochu moc!"

"Tomu já teda věřím, protože o tom něco vím!"

Glód si roztrpčený a poražený nalil ve zlosti další řádnou kapku. Francina se před zrcadlem pečlivě učesala. Zahalila si dokonce tvářičku do závanu kolínské Dobrý pastýř, pak prohodila:

"Můžeš sklidit ze stolu a umýt hrnky, co já budu pryč. A místo co bys s tím tvým kumpánem popíjel, koukej dát do pořádku podlahu, dyť už ani nejni znát, jakou barvu mají dlaždice!"

Glód zůstal paf s nosem v kořalce. V životě se k němu nikdo takhle neuctivě nechoval. Jeho zlomyslná žena, to děcko, si toho všimla a vyjela:

"To víš že jo, Glóde! Od teďka mě nebudeš potěšovat a nebudeš mě mít za otroka! Nejni to normální? Celej život sem ti štupovala ponožky, prala velký prádlo v řece, chystala jídlo, děckám utírala nos. Ze života jsem neměla ani ň. Bylo to jako blesk, a nic. Nezdá se ti, že jeden promarněnej život je až dost? Myslíš, že začnu žít stejnej, když už mám takovou obrovskou kliku, že mi druhej spad do klína? To bych musela bejt padlá na hlavu! Já se teďka chci smát, zpívat, bavit se a milovat se, kdy se mi zachce, jinak ne. Mý dřiny je konec, Glóde. Rozumíš? Nerozumíš, ale to je jedno, já tomu rozumím za dva. Zatím na shledanou, Glóde. Kdybych se v poledne včas nevrátila, zařiď se, jako když sem byla eště pod kytičkama. Cos udělal s mým kolem?"

Po tom pyšném projevu se Ratinier trochu zachmuřil.

Držel se zpátky, bývalý dřeváčník. S chutí by manželce pár vrazil, aby se vzpamatovala. Kdysi to dělával. Jenže ta mrška byla dneska hbitější a měla víc páry než on. Kdyby došlo na facky, pak by to odnesly jeho tváře a jeho šediny. Nenávistně sekl:

"Tvý kolo jsem prodal. Člověk nevidí moc cyklistů v rubáši!"

Francina ve své bujnosti jen lehkomyslně mávla rukou:

"To nic, budu stopovat, věk na to mám. Dej mi nějaký prachy."

Patriarchův vznešený obličej potemněl:

"Kolik chceš?"

"Předpokládám, že život je teď dražší, zrovna jako můj. Dej mi, kolik potřebuju. Když má člověk ženu, musí ji živit a šatit."

"Ženskou, co nejni k ničemu, radši nemít! A navíc mám než ten starobní důchod, ne?"

"Mladý se taky netopějí v penězích, pantáto."

V mukách, se vzdechy, pod nimiž málem pukl stůl, vytáhl "pantáta" z portmonky tři bankovky, jednu po druhé, a Francina je chňapla všechny naráz a bez ostychu. Dokroužila na práh valčíkovým krokem, otočila se a poslala zdrcenému starci výsměšný polibek:

"Víš, co ti poví ta ženská, co nejni k ničemu? Nevíš? Tak přemejšlej! Poraď se se sklenicí, jistě na to přijdete!"

S chutí by jí byl sklenici hodil na hlavu, ale byla v ní ještě slivovice. A Francina už taky byla daleko, na cestě. A zpívala si, div si neztrhala hlasivky. Glód si v zamyšlení potahoval kníry, oči upřené na známý mušinec na zdi. Nakonec zabrumlal, když už málem podřimoval:

"Vidíš, chlapče! Vidíš, kamaráde! Pěkně nám to začíná!"

Francina si zpívala ještě na silnici. Líbily se jí její svaly. Její světlá pleť. Vlasy rozhozené po ramenou. Najednou se jí zachtělo mít nějakého chlapce, a ta chuť ji hřála na bříšku pod ošklivými šaty. Líbilo se jí jaro, a jaru se zalíbilo v ní, bylo rádo, že se tady po betonu tak pěkně nese další jaro. Zaslechla za sebou auto a bez okolků na ně zamávala. Byla to kraksnička, řídila ji stejně stará dívka. Auto zastavilo, děvče vykouklo a zatykalo jí:

"Kam jdeš?"

"Do Jaligny."

"Já taky. Pojď."

Francina si sedla vedle ní a začala klábosit, sotva se rozjely:

"Včera jsem si roztrhla šaty. Tuhle hrůzu jsem vyhrabala v kufru, no jen se podívej, to vypadám, co? Myslíš, že v Jaligny něco bude? Moc peněz nemám …"

"Nekupuj si šaty! Vem si džínsy a triko!"

"Myslíš?" řekla Francina, která samozřejmě v životě na sobě neměla kalhoty.

"Jasně! Je pěkně! Ty nejseš vocáď, eště jsem tě neviděla?"

"Přijela jsem z Moulins, mám se starat o prastrejce, o Glóda Ratiniera."

"Toho nech na vodový dietě, hned mu bude líp, starýmu kořalovi! Jakpak se jmenuješ?"

"Francina, jako tetinka."

"Já se na ni pamatuju. Bylo mi deset, když chuděra umřela. Měla příšernej život, to vlastně tenkrát skoro všechny ženský. Já se jmenuju Catherine Lamouettová, naši mají statek U spálený ovce, to jen tak, stejně se tu nevyznáš."

Francina se pousmála, když si vzpomněla, jaké ta Catherine Lamouettová byla ošklivé děcko. Teď už nebyla ani malinko ošklivá a slušely jí džínsy a triko, které své stopařce doporučila.

V Jaligny trvala na tom, že s Francinou zajde do butiku se šatstvem, šla s ní i do zkoušecí kabinky. Francina byla přece jen z jiné generace, ostýchala se svléct před novou kamarádkou. Ta to nechápala:

"Prosím tě, co s tebou je? Já tě neznásilním, nejsem na to stavěná!"

Zasmály se a Francina si nakonec přetáhla šaty přes hlavu. Catherine udělala obdivné hmm:

"Holka, ty máš ale pěkný prsa! Ty ti závidím. Moje vedle tebe, to je Laurel a Hardy. Na ty tvý musej chlapi slintat. Ty džínsy jsou fajn. V pase akorát a přes zadek fest."

Francina si natáhla bílé triko, které si vybrala. Byla na něm napsaná nějaká anglická slova, nerozuměla jim: Make love, not war.

"Perfekt," usoudila Catherine.

Francina s ruměncem namítala:

"Jak to, perfekt? Dyť je mně vidět všechno!"

"Co je ti vidět?"

"No ... bradavky …"

"A co? Jsou špičatý na to, aby si jich všimli. A chlapi jsou z toho celý pryč. A je to hezký."

"Myslíš?"

"Holka, ty že seš z Moulins? Spadlas z višně? Pochop, pro tvou postavu nemůže bejt nic lepšího!"

Francina si koupila ještě sandály z provázků, růžové šaty zanechala prodavači, aby měl čím utírat prach. Prodavač se na ni díval zdaleka ne tak jednoznačně, jako když si kdysi přišla okouknout manšestrové obleky pro Glóda.

"Vidělas starýho Bezugne," začala se Catherine smát, sotva byly venku, "ten byl nadrženej! Aby si ho teď šel vochladit v Besbře! Ale pojď, dělej, mám žízeň, zvu tě na kolu."

U stolků před Bourbonskou kavárnou si tři mládenci v motoristickém povídali s dvěma žábami oblečenými do pestrých záclonovin v indickém stylu. Motorizovaní zařičeli:

"Hele! Catherine je tady!"

"Cathy, pojďte s kamarádkou k nám!"

"To nejni její kamarádka, to je dcera Brigitty Bardotový, blbouni," řekl ten třetí potichu.

Pokud si Francina ještě potřebovala dokázat, že je hezká, teď to mohla vyčíst z protažených obličejů těch dvou slečen v sárí. A podobně i ze šesti mužských očí, které se jí jako cibulky v jednom řádku zavěsily na poprsí jako odznaky.

"Vidíš, že ti to triko pasuje zrovna jako dvě ruce," šeptla jí Catherine, když si sedala a rovněž ji zvala k usednutí. Hrdá na svůj objev dodala:

"Hele, Lulu! Kam to vejráš? Vylez vo poschodí vejš!"

Dotyčný Lulu utrousil, že některý něčeho maj ažaž a jiný zas né dost. Indky to vztáhly na sebe a zachmuřily se ještě víc. Robert, ten, co mu při pohledu na Francinu přeskočil hlas, se k ní naklonil a zadíval se jí do očí. Catherine kamarádku varovala:

"Bacha, Francino. Tohle je z nich největší balič."

Byl i nejhezčí. S úsměvem zacházel jako s akcelerátorem při výjezdu ze zatáčky. Francina jeho úsměv dostala rovnou do obličeje. Rovněž tak vyznání z nejsladších:

"Francino, tebe bych vopíchal …"

Řekla si, že se způsob svádění od roku 1930 patrně pozměnil.

Glód o půl jedné odevzdaně·sežvýkal kousek slaniny na růžku stolu, Francina se nevrátila, Francina mu komplikovala život, převracela pravidelný pořádek. Kromě toho nemohl strávit převratné řeči, které vedla. Pěkně se mezi těmi čtyřmi prkny změnila. Hodná žena, dobrá hospodyně, dobrá kuchařka a matka rodiny se k němu vrátila na ohnivých křídlech vzpoury.

Ratinier z toho vinil Hmotu, jistě se zmýlil v dávkování směsí, popletl si křivule. Bylo znát, jak se v ženách opravdu pranic nevyzná! Když není někdo schopný řídit talíř formule 1, i tu hmotu dokáže sestavit jen šejdrem.

Nově sestavená hmota se objevila až v jednu s balíčkem v ruce. Glód, který na ni čekal a chodil sem a tam po dvoře, začal kvičet, jako když čuníka nakládají do dobytčáku:

"V čem to seš navlečená?! Do toho by se ani v moulinským bordelu nevoblíkly! Ty ses úplně zmagořila, Francino, dyť sou ti v tom nátělníku vidět kozy, jako kdyby ses promenovala dočista nahá! A co má tohleto bejt za kalhoty! Takovýhle hrozný manýry máš ze hřbitova?!"

Výbuch Francinu zdaleka nevyvedl z míry, zůstala naopak veselá, rozesmátá:

"Neprskej, dědouši, mě do vejvrtky nedostaneš! Snad by ses moh chovat trochu s přehledem, né? Tak ňák se uvolnit, né?"

Glód by rád byl hrozivý a velebný:

"Dyť ty seš nestoudnice!"

"Tos řek moc krásně! Ale přestaň mě bourat, tatíku, než z tebe dostanu pupínky!"

Ratinier mrsknul knírem zleva doprava, nato opačným směrem, načež pomstychtivě sekl:

"Neumyl sem podlahu!"

Pěkná červená Francinina pusa vypustila nevhodný zvuk a nato se začala posmívat:

"To je mi tákle volný! Jen si žij v tý špíně, kámo! Já se najím na sluníčku."

Rozbalila balíček, vytáhla z něj jogurty, smažené brambůrky, láhev coca-coly. Glód se pohoršil:

"Tímdle se napereš? Todle budeš pít? Ale to máš horší jak nezralý kadlátka! Dostaneš běhavku!"

"Klid, povídám ti, klid a s přehledem. Běž si vypít ten svůj litr a do mě se nemontuj! Mladý s mladejma, starý se starejma! Čau, bambíno! Adios amigo!"

Obrátila se k němu zády a tanečním krokem odskotačila do polí. Glód nerozuměl ani slovíčku z nového slovníku, kterým operlila svou mluvu nestydaté holky. Najednou zařval:

"Francino! Mý prachy!"

Místo odpovědi se zvučně plácla po zadku a zvesela na něj zakřičela:

"Tůdle!"

Všechny ty drzosti Ratiniera vykolejily, pod tíhou cizích světů svěsil paže a odebral se k sousedově lůžku nabrat útěchu.

Kastle pořád ležel, ale cítil se líp:

"Ty tvý mastě na volský kopyta mi dou k duhu. Zejtra vstanu. Zato ty ale vypadáš, kamaráde! Jako kdyby v tobě nic nebylo, jako v prázdným sudu."

"Ani nemluv, Cicissi. Sou u mě lidi "

"Tak to byli voni, co jsem je asi zaslech, jak mluvějí na dvoře …"

"Přijela se na mě podívat praneteř z Moulins."

"Ty máš v Moulins přízeň? V životěs mi to neřek."

"O to tady nejde. Nejni dobře vychovaná a to já se svejma zásadama nemůžu přenýst přes srdce. Ve dvacíti je to sprostý jak kanálník a nemá to ouctu před ničím. A taky mi řekla, že nemám přehled."

"Přehled?"

"Jo, kamaráde, přehled. Jo. V mým věku. Ty bys přehled měl, řekni?"

"No …"

"To bude asi zas nějaká další sprosťárna …"

"A budeš tam tu frajli mít dlouho?"

"Co já vím …"

"Vyraž ji!"

"Ty seš dobrej! Jak bych asi v Moulins vypadal, jako divej muž, co přízeň vyhání podávkama?!"

Kastle s jeho ostychem souhlasil:

"Glóde, ty seš jak já, komu čest, tomu čest. Jen si nedělej hlavu. Ta fuchtle dlouho nepobude. V Gourdiflots nejni žádná zábava, a ono to nemyslí než na zábavu místo na práci! Hele, přines mi pití, dyť sem tak zmrzačenej, že schody do sklepa sou na mě moc!"

Ratinier kývl, vynesl pár lahví. Popíjeli, dokud nebožák zmožen bolestí neusnul a nechrápal. Glód vyklouzl po špičkách dřeváků směrem ke svému poli, aby se dověděl, co je nového s manželkou. A zbledl ještě víc, když to uviděl. Ležela nahá na trávě s trikem halabala přehozeným přes zadek. Četla si obrázkový časopis. Glód šel k ní a hřímal:

"Francino! Je na tebe vidět!"

"Tak se koukej! Mně je to volný," řekla, aniž se odtrhla od četby.

Hlas mu zadrhl:

"Neříkám, že tě můžu vidět já. Ale může přijít kdoví kdo!"

"No a? Neoslepne. Nahá holka nejni nic ošklivýho! Sou i lidi, kteří platěj velký prachy, jen aby se koukli. Snad bys nechtěl, abych si nechala platit?"

"To by eště scházelo!"

"Opaluju se, to nejni zločin."

"To se nedělá, krucinálfagot nochamól!"

Francina dotčeně blýskla přísným okem přes rameno:

"Včera se to nedělalo, prosím, ale dneska jo! V bistru mi před chvilkou řekli, že je zakázáno zakazovat. To sem nevěděla, ale hloupý mi to nepřipadá. Teď mě nech číst!"

Ratinier bez sebe zařval:

"Radši si měla zůstat, kdes byla, potvoro!"

"Než se tam vrátím, času dost. Ale nech bejt, Glóde, seš děsně roztomilej. Takový věci člověk rád slyší. Nejsem eště naživu čtyřiadvacet hodin a ty mi přeješ smrt. To je vošklivý."

Ratinier, pořád navztekaný, nechal necudu být a běžel si s bručením sednout na svou lavičku. Tam to aspoň nejsou žádné Folies-Bergére.

"Krucihergot," láteřil, "dyť já ji svýho času moh potěšit akorát potmě, kdepak zahlídnout kozičku, ta snad musela zmagořit, že ukazuje zadek každýmu, kdo jde kolem!"

Později uklidněn přistoupil poznenáhlu na to, že neudělal dobře, když zalitoval, že se vrátila z hrobu. Nebylo to od něj hezké. I když tahle Francina nebyla jeho Francina, může být rád, že žije a je šťastná. Kdysi ji miloval, ona za to nemůže; že on už na to nemá věk. Odpustil jí její výstřelky, usmířen a zároveň posmutnělý.

Když se slunce sklonilo, vrátila se oblečená do domu. Stále se na něj hněvala pro jeho nepěkný výrok, a ještě než jí mohl říct něco uhlazeného, šlehla ho zčistajasna do vousů:

"Než taky umřeš, musíš se stejně dozvědět, že jsem spala s Chérassem!"

Tupě vykoktal:

"Spalas s Chérassem?"

"Aha, radost z toho nemáš, co? Daleko míň než vidět mě pořád v hrobě! To se ví, že jsem spala s Kastlí!"

"Ale kdy? Teď?"

Nyní byla s běsněním řada na ní:

"Ale ne, ty drne! Teď ne! Kdyžs byl v zajetí!"

"To nejni pravda!" zařval Glód, "s křivounem si nespala!"

"Odkdy se šoustá hrbem?"

Ratinier jako pominutý pozvedl ruku. Francina popadla ze stolu nůž a zamířila ho na starce mrštněji než vosa žihadlo:

"Jestli se mě dotkneš, si mrtvej, a na světě můžeš mít i lepší věci, to mi věř!"

Glód ustoupil a hloupě zamumlal:

"A já se to nikdy nedověděl …!"

"Zpovídat sme se ti nešli."

"Ale pročpak ste to udělali ...?" naříkal Glód.

"Já se nudila ... On se nudil ... Byls tak daleko ..., o nic nešlo …"

Také teď najednou litovala, že promluvila. Znechutit se mu bylo tak snadné. Těžce usedl, namáhavě oddechoval:

"Takže tys byla prostě děvka, Francino?"

"Ani ne, Glóde," zašeptala. "Byla sem akorát samotná ženská. Odpusť mi."

"Ne."

"Jak chceš. Ale je to už čtyřicet roků. Uznej. Je to dávno."

"Pro mě je to úplná novinka."

"Netrap se s tím tak, Glódíku. Dělej, jako kdybych ti nic neřekla."

"To se ti řekne, já mám mýr nix týr nix parohy a prej si z toho nemám nic dělat!"

"Ale člověk nejni paroháč čtyřicet let zpátky! Když ses vrátil, bylo to pryč a já tě měla ráda jako dřív, přísahám ti."

Něžně mu přejela rukou po ježatých vlasech, spíš samá sůl než pepř a sůl. Ruku jí sundal, a když ustoupila první vlna hněvu, začal trucovat. Popravdě, jak měl čím dál tím méně fantazie, nedařilo se mu utonout v neštěstí taková léta po tom, co se to stalo. Znával i šťastné paroháče. Patří k nim. Možná není proč dělat randál a sápat se po pušce. Ale taky je proč vypít sklenici, a to udělal, aniž se tentokrát obával, že dostane vynadáno.

Kromě toho se Francina teď netvářila jako nějaká nevěrnice a to rozdvojení osobnosti řádně svádělo Glódův hněv na falešné cesty, až nevěděl, proti čemu či komu ho obrátit. Bylo tolik Francin! Mnoho! A tahle nebyla ta pravá. Tohle děvče ho nepodvedlo. Tohle děvče patřilo opravdu jenom jemu.

"Z toho by se jeden zjevil!" zavrčel.

"Ale ne …"

Ponenáhlu se uklidnila, co se týče Glódovy schopnosti zoufat, potichu přistoupila k zrcadlu, učesala se, našlechtila, usmála se na sebe, vycenila na sebe zuby, bílé a pěkně rostlé. Zapomněla. Ano, už dávno zapomněla. Přece jen trochu plaše řekla:

"Nebude ti vadit, když půjdu ven, Glóde?"

"Kampak jdeš?"

"Tancovat. S Catherine Lamouettovou. Přijde pro mě."

"Malá Lamouettovic?"

"Tak malá zas nejni. Víš, oběma je nám dvacet."

"Na těch vašich zatracenejch dvacet si jakživo nezvyknu! Jen běž tancovat, běž. Pěkně se bav."

"Děkuju, Glóde."zeli101.jpg (27890 bytes)

"Vrať se, kdy budeš chtít. Nejsem už tvůj manžel a nejsem ani tvůj táta nebo děda. Teď máš právo nasadit mi parohy."

Nuceně, ale mile se zasmála:

"No ... to ještě nevím ... Ale seš moc hodnej, Glódíku."

"Jo, jsem hodnej vůl, to jo, hodnej starej vůl ..."

"Ne. Kdybys bejval byl, v životě jsem si tě nevzala. Pádím, slyšela jsem na silnici klakson."

Jak šla kolem něj, rychle mu na tvář dala hubičku, než zmizela. Ten polibek na usmířenou Ratinierovi chvilku zvonil v uchu. Pak Glód začal rozdurděně myslet na Kastli. Když se to tak vezme, za Francinu to odnese Cicisse. Ona sice není už táž, zato on je pořád stejný zrádce, hanebník, kterého se sluší skřípnout. Ratinier vylezl na židli, sundal pušku, nabít ji ovšem přece jen zavrhl jako neopatrnost, a vyšel k pokrytcově domu. Bez zaklepání rozrazil dveře dokořán.

Cicisse popíjel v posteli a leknutím rozlil polovinu sklenice po peřině. Spustil: "Ty jeden ...," a zbytek polkl, oněmělý před dvěma hlavněmi namířenými na svůj nos.

"Ruce vzhůru, jidáši!" křičel Glód, "ruce vzhůru a dopověz, cos chtěl říct! Nechtěls mi třeba říct paroháči?"

Chérasse zděšeně zvedl ruce se sklenicí, ze které se víno po kapkách vylilo na jeho noční čepec.

"Co blbneš, Glóde," drkotal zubama, "co tě to popadlo?"

"Mám parohy, to mě popadlo!"

"Ale? A kdo ti je nasadil?"

"Ty, ty prevíte jeden!"

Přes nevýhodnou polohu Chérasse pokrčil rameny a podivil se:

"Prosím tebe, Glóde ... Jak bys moh mít parohy, dokonce vode mě, když nemáš žádnou ženu?"

"Jednu sem měl! A tys mně ji chodil těšit, sakra pes, když sem byl v zajetí!"

Cicisse zapomněl na nebezpečí a založil si ruce:

"Kterej dobytek ti tohle vykládal! Jaktěživo nic nebylo! Přísahám ti na hlavu vlastní mámy!"

"Tím jí neublížíš, ta je, kde je! Zvedni ruce!"

"Ne! Radši mě zab, ale řekni mi, kdo ti nakukal takovýhle lži!"

"Mám to z jistýho pramene, můj milej! Řekla mi to moje praneteř. V Moulins to věděla celá přízeň. Holku pobavilo, že se kamarádím s tebou, s hanebným zrádcem, a otevřela mi oči, otevřu je a co nevidím: zrůdu, zmiji, která mi vlezla do postele a zneuctila mě, nasadila mi parohy, když já nasazoval kůži!"

Kastle se obratem podivil, nehrálo mu to:

"Tys v lágru nasazoval kůži?"

"Skorem! A nepřerušuj mě, nebo tě vodbouchnu! Mám pět v pravý a tři v levý. To stačí, aby ti makovice prolítla zdí! Ale ... ale ... co je ti, Cicissi? Von na mou duši pláče …!"

Kastle se najednou složil, hlavu v dlaních:

"Jo, nad svejma hanebnostma pláču, dyť sem málem na smrtelný posteli. Máš pravdu, Glóde. Utěšoval sem Francinu, kdyžs tady nebyl. Můžu ti to klidně říct, když je už mrtvá."

"Tak proč ses bránil?"

"Chtěl bych vidět tebe s dvěma hlavněma v ksichtě! A pak sem se najednou zas uviděl, jak sem s ní, s chuděrou nebohou, jistě je teď v nebi, a přišlo mi to k pláči. Střel Glóde, střel! Dostanu, co mi patří! Jo, sem bídný hovado! Nic než psí hovno!"

Proti všemu očekávání jeho přiznání Ratiniera zcela uklidnilo, ba odzbrojilo, neboť postavil pušku k postranici postele. Byl by si rád řekl o skleničku, nebyla však na to bohužel ta správná chvíle. Zavrčel:

"Přestaň fňukat, seš škaredej jak noc, když se takhle šklebíš! Jak ste to s Francinou dělali?"

"No ... jako každej ...," brebtal Chérasse.

"Podrobnosti od tebe nechci! Jak k tomu došlo?"

Kastle vleže přemítal, vracel se do hlubin času, a aniž věděl, užil táž slova, co Francina:

"Nudila se … Já se nudil ... Bylo to v zimě ... A tys byl tak daleko! ... Řezal sem jí dříví ... Občas mi přinesla misku polívky. Trochu sme si povídali. Nebyli sme starý ... Tak ňák to přišlo samo vod sebe. Ale my si to vyčítali, Glóde, my si to vyčítali! Říkali sme si, že ona nejni než čubka a já než kanec …"

"A pak ste zas nanovo …"

"To jo, to jo, jak jen to šlo, ale s fůrou těch výčitek. Tys nám pokazil pěknejch večerů!"

"Promiň mi to."

"No, nemoh si za to."

"I tak ti děkuju."

Kastle ožil, vzdor všemu dopil sklenici a pak se uhodil do prsou:

"Zastřel mě, Glóde, jsem nehodnej člověk, nejsem hodnej tvýho vodpuštění! Zastřel mě, nebo se pořádně pověsím sám na pěkným tlustým provaze, abych to nezbabral!"

Glód ho pohybem ruky upokojil a teď i on opakoval Francinina slova:

"Už to nic neznamená. Nebylo to včera. Po čtyřiceti rokách už vlastně o nic nejde. Po takový době člověk vlastně nenosí parohy."

"Ani nápad," zavřeštěl Cicisse, vždy výmluvný v nevhodnou chvíli. "Žádám svý spravedlivý potrestání! Musím zdechnout! Já ti vrazil dýku do zad jako Mussolini!"

"Drž už hubu, Kastle," řekl Ratinier klidně. "Otravuješ mě."

Dlouho mlčeli, zabráni do svých myšlenek. Tak třeba Glód čím dál víc myslel na tu skleničku. Kastle se svými pocity pohyboval v trochu vyšší sféře, nakonec přiznal hlasem nalomeným pohnutím:

"Víš, jakej sem; Glóde. Ubohej křivák pokřivenej. Ženský si v životě nenatřásaly drdóly, abych s nima šel tancovat. A teď ti to můžu říct, když už o to nejde, já kromě těch, co dou s každým, měl jednu jedinou. A to byla ta tvoje …"

Dojetí se nechtělo hned tak odlétnout, usadilo své motýlky na Ratinierovu čepici. Zašeptal:

"Ženil sem se mladej, Cicissi. Taky sem, stejně jak ty, krom těch pár děvek na vojně měl jen tu jednu …"

Kastle v zadumání shrnul:

"Tak tedy pro nás dva byla jen ta jedna, ta samá …"

"No jo, kamaráde ..., ta samá …"

Konečně nadešla příhodná chvíle k napití. Kastle vylezl z postele, třel si bedra a vytáhl láhev. Konečně se napili s neskrývaným, bouřlivým potěšením.

"Lepší věc než ženskej zadek," prohlásil Glód s jistotou věci. "A že sme se kvůli tomu chtěli rozejít!"

"No, já nezačal," upozornil Chérasse, "to tys mi chtěl pálit do ciferníku z vobou hlavní!"Glód pušku "zlomil", ukázai ji Cicissovi:

"Nic vevnitř nebylo, ty troubo. To sem tě chtěl postrašit."

Když už tu byla hodinka pravdy, Ratinier se rozhodl, že své duši nadobro uleví, že řízne do vředu, který ho sužuje či polechtává, to jak kdy, od toho jara, co nosil naposled krátké kalhoty. Odkašlal si, aby hovořil jasně:

"Já mám taky hrb, kamaráde. Třebas nejni vidět."

"To bych moc rád taky řek," zabrumlal hrbáč.

"To neříkej. Já mám hrb na srdci. Velkej jak kovovej peníz. I když se mi tam dostal už v roce raz dva. Cicissi, já se dneska v noci musím celej vokázat jak staženej králík. Je to pravda, že tehdá, když jsme dělali závěrečnou zkoušku, já opisoval od velkýho Louise Quatresousa. Jakživo bych tu zkoušku jinak neudělal. To je tak pravda, jako že tys voblažoval Francinu."

"Ale?" rozkvetl Kastle. "Nebyl sem si jistej. Nebyly to než drby. To nejni hezký, tohle."

"Taky proto mě to žralo. Teď se mně bude lepší dejchat. Občas sem měl v krku takovou bouli. Tys to neměl, když sem se vrátil z Německa? Ty si vlastně taky vode mě opisoval."

"To nejni to samý," řekl Kastle, neboť se přítelovým přiznáním cítil očištěn. "Potěšovat Francinu, to neznamenalo, že sem blbej jak troky!"

"Nezapomeň," namíchl se Glód, "že já ti tvý zrádcovství eště neodpustil! Náboje že mám v kapse! A pořád eště tě můžu vodprásknout jako škodnou!"

"Snad abysme se radši napili," přednesl Chérasse pozměněný návrh a spěšně nalil obě sklenice po okraj. Tím Ratiniera upokojil. Cicisse ve starostech zasténal:zeli102.jpg (20922 bytes)

"Tak je to, neodpustils mi. Že seš ale pomstychtivej! A tvrdohlavej, to samý, jak můj mezek. Glóde, to seš taky taková mrcha jako on?"

"Ale no jo, odpouštím ti."

"Já tobě taky."

"Jaký já tobě taky? Co ty mi máš co odpouštět?"

"To se ví, že mám! já se v tvý osobě dlouhý roky stýkal s člověkem, kterej vopisuje! Prosím, smažu to."

Francina se v noci nevrátila. Glód šel ráno jako vždycky do zahrady, když slepice a králíky nacpal potravou. V zahradě je pořád co dělat. Buď je moc sucho, nebo zas přemokřeno. Buď se musí bojovat s krtonožkami, nebo s mandelinkami.

Glód už Francinu dávno pustil z hlavy, když zaslechl hřmot motoru. Ozývalo se to ze dvora. Ratinier zvedl hlavu, spatřil červenou motorku před vraty. Seděl na ní mládenec v přilbě a kůži. Francina seskočila ze stroje, uviděla Glóda a běžela k němu. Přes tričko si navlékla pánský pulovr. Pár kroků před zahradníkem se zastavila, zadýchaná, zářící:

"Jedu pryč, Glóde. Ale nechtěla sem odjet bez rozloučení."

"Pryč?" zabručel Ratinier, kterého víc sužovali slimáci. "A kampak to?"

"Do Paříže."

"Do Paříže! Máš všech pět pohromadě?"

"Snad jen tam si s Robertem najdem práci, Robert je tamten," upřesnila a ukázala na mládence s rukou na motorce. "A taky se milujem a já se mu dala, jak se to píše v knížkách."

Seš si aspoň jistá, že je to slušnej chlapec?" dotazoval se Ratinier znepokojeně.

Francina se na něj usmála celá zářící:

"To poznám po použití. Jestli to nebude ono, vyměním ho. Glóde, nemrzí tě nějak moc, že jedu pryč, pověz?"

"Ale ... Musíš se zařídit po svým …"

"Právě proto bych tu nemohla zůstat. Člověk už nechce to, co chtíval, má jiný představy. Jenom bysme se hádali. Já bych radši, abysme se rozešli jako přátelé. Nemyslíš, Glóde?"

"Jo..."

"Nezlobíš se na mě?"

"Proč bych se na tebe měl zlobit, holčičko? Já chápu, to víš že jo, že nemůžeš žít s dědkem."

"Nech bejt, tak starej zas nejseš," řekla mile. "Minulou noc jsi měl za lubem všelijaký rošťárny."

"Ale kde, u mě je hlavní to revma. Radši odjeď, běž. Taky bys mi vadila, od tý doby, cos umřela, si žiju po svým. No ... umřela ... Tak se to prostě říká."

"Glóde, včera sem ti řekla, že sem s tebou žila jako zvíře, to sem byla mrcha. Nejni to pravda. Taky to bylo chvilkama hezký."

"Já si to myslel taky. Já měl rád jen tebe, Francino."

"Já tebe taky, Glódíku. Kastli sem nemilovala, dyť víš."

"Vím. Teď bys, Francinko, měla bejt dočista šťastná."

"Zkusím to."

"Děvenko, nebude to pořád tak lehký. Svět se dost změnil, a ne ve všem k lepšímu. Ale ... To si sama vozkusíš. A nenech se hnedka zbouchnout, máš času dost!"

"Catherine mi dala pilulky."

"Pilulky! Ale tebe přece doktorský pilulky zahubily!"

"Tyhle jsou jiný. Glóde, já ti napíšu, co a jak."

"Děkuju, holčičko."

"Tři čtyři hodiny, a jsem v Paříži. Po dálnici je to rychlý, navíc na kawasaki."

"Měli sme tam zajet, pamatuješ, v pětatřicátým. Pak už to nešlo …"

"Pošlu ti pohlednici. Bude to skoro to samý."

"No skoro …"

Přistoupila k němu:

"Musím ti dát hubičku, Glóde."

"Určitě ze mě táhne víno."

"Nemluv hlouposti."

Políbili se na obě tváře. Do ucha jí zašeptal:

"Přeju ti všecko štěstí na světě, Francinko."

"Já tobě taky, Glódíku."

"Jo, ale to máš jako s těma pilulkama, už je to něco jinýho …"

Ještě jednou ho se slzou v oku políbila, než odběhla, lehčí než stéblo trávy. Desetkrát se se zdviženou rukou obrátila a Glód jí také mával. Když kawasaki zaburácela a vyrazila, Francina se vzadu pořád otáčela a otáčela, až na konec cesty. A potom zmizela, tentokrát patrně navždy. Teď už Glódovi nikdo na světě nebude vyčítat jeho lehkou náchylnost k popíjení.

Když už Ratinier neslyšel motor ani zdálky, podíval se na oblohu. Ne že by tam hledal Pánaboha. Francina mu přece řekla, že ho tam není o nic víc než beaujolaiského vína v Cicissově studni. Glód si opřen o hrábě povzdychl na adresu Hmoty tam nahoře:

"Poslechni, chlapče, jedno ti teda povím: takovejchhle kousků bys mě klidně moh ušetřit!"

pred.gif (3632 bytes)  obsah.gif (2538 bytes) dalsi.gif (2376 bytes)