4. KAPITOLA

Klaďte se na lože záhy, neopomiňte však

vychutnat krásu letních večerů.

Pod čistým nebem plným hvězd

Přicházejí jiné myšlénky a my se

stáváme lepšími.

Baronka Staffová, 1892

 

U jejich dveří zastavovala pekařova dodávka. I ta z Casina, se sardinkami, nudlemi a kávou. Glód s Cicissem se po gourdiflotské bitvě ještě více a spořádaněji stáhli do sebe. Jejich sousedstvo tvořili výhradně už jenom někteří evropští bobři, nepřátelští a lhostejní, televizní antény, naftové topení a nezvedená děcka, která se posmívala jejich dřevákům a zavíracím špendlíkům, jako stříbrné brože zdobícím jejich staré manšestrové šaty.zeli40.jpg (34863 bytes)

Jelikož svět během let skutečně příliš zdaremněl, Chérasse a Ratinier se stále méně často vzdalovali od svých ostrůvků klidu. U nich byli ptáci a poslední divocí králíci jako doma, bez nebezpečí si poletovali nebo hupkali. Věděli to, rošťáci, opakovali si to, prozpěvovali, poskakovali a množili se v blízkosti těch dvou ohnišť, odkud dosud stoupal dým, vonící slaninovou polévkou a dřevem.

"Koukni, Kastle, přece jen se nám na zubatou eště tak nejlíp čeká v našem koutečku, daleko od zločinců."

"Zubatá, zubatá, to mi moc nesedí. Mohli bysme mluvit o něčem jiným."

"Nech bejt, však tam taky pudem, tam dozadu za kostel."

"Ty máš funebrácký myšlenky, že sedíme potmě? Mám rozsvítit venkovní žárovku?"

"Ne. Škoda plejtvat světlem. A taky by nám do sklenic napadaly můry."

Seděli toho sladkého jarního večera vedle sebe na Chérassově lavičce, mezi sebou prostor, který přesně zabere litrová láhev. Nebe bylo krásně nočně modré a bylo na něm tolik hvězd, kolik je ok na poctivém vývaru. Než šli spát, často takhle chodívali na vzduch a hodinku si povídali nebo mlčeli s nosem k měsíci, bohabojně upíjeli z láhve, nestarali se o poletování plyšových netopýrů, vnímali povzdechy a noční předení krajiny, která nemohla usnout a převracela se na loži.

Mrcha pes ze statku U tučných krav vyřvával své volání po mrše fence z Červené louky, která mu žalně vysvětlovala, že by byla opravdu přišla, nebýt na řetězu. Světla automobilu kdesi v dálce pomrkávala, ohledávala cestu, ze které patrně zbloudila.

Glód si už hodnou chvíli balil cigaretu, konečně křísl zapalovačem a světlem oslnil všechno všudy. Když zapadli znovu do tmy, dorozuměli se, že vypijí doušek vína, a vychutnávali požitek jako puncovaní rozkošníci.

Glód znovu začal:

"Nemáme si na co stěžovat, Kastle."

"Dyť já si nestěžuju!"

"Jestli nechceš ani slyšet o hřbitově, a máš recht, tak si vem, že sou eště horší věci, taky bysme mohli plesnivět ve starobinci a ne bejt pěkně ve svým domě, to je fuk, že to nejni jalignyskej zámek, ale můžem si tu každýho poslat do prdele."

"Do starobince bych nešel. To bych už spíš skočil do svý studny, jak by to měl udělat každej správnej studnař."

"To jo," vtipkoval Ratinier, "a já abych se k smrti utlouk dřevákem jako každej správnej dřeváčník."

Jeden se zahleděl na Velký vůz, druhý na Malý. Kastli přemohla přemíra nebeské poezie, vybraně nadzvedl jednu půlku, vypustil pšouk údernější než boxerský zvedák, který vystoupil až k dvojčárkovanému cé, načež skončil líbezně odstíněnou větou v morseovce. Chérasse pak se zájmem očekával soud obecenstva.

"Nebylo to nejhorší," hodnotil Ratinier jako na slovo vzatý znalec, sám koncertní mistr na zmíněný nástroj, podstatnou to bázi komunikace mezi dvěma bytostmi prosycenými bukolickou prostotou.

Po chvíli dodal s okem upřeným na hvězdu v Pastýři:

"Hromský dílo, tobě snad v břiše puknul nočník!"

Kastle byl polichocen, i podal výklad:

"V poledne sem měl hrách."

"To bude vono .."

"Odrůda Svatý fiakr. Vloni sem ho sklidil velkej, jak palce byl."

"To je slibný!"

"Ani jeden pilous!"

"Pravda, po hmyzu to cejtit není."

Glód si střádal odvetu, soustředil se jen na výkon, zapomínal i na cigaretu. Vzduch postupně nabýval své prapůvodní čistoty, když tu z útrob ne-li samotné země, pak alespoň bývalého dřeváčníka vyrazilo zakvílení, jež v sobě nemělo nic lidského. Tak drásavé, pronikavé to bylo, že Kastle na lavičce až nadskočil. Po jemně procítěném posledním disharmonickém akordu se rozjařený Ratinier nadul :

"Co, kamaráde? Co ty na to? Ten byl dlouhej kilometr, kilometr a půl, co?"

"Daleko od toho nebudeš," přiznal Cicisse jako dobrý hráč. "Tak si říkám, kam ty na to chodíš."

"Špek s čočkou," vysvětlil maestro mentorsky. "Ve zvučnosti je to nepřekonatelný. Zní to jak plechy."

Kastle byl jako jezevec vykouřený z nory; zvedl se:

"Nejni to k vydržení," přiznal, "du pro harmoniku, měchy udělají trochu luftu."

Vrátil se s nástrojem přes rameno, dopil sklenici, než začal Hnědý valčík, a hlasem ostřejším než vinný ocet prozpěvoval refrén: Jsme jezdci půlnoční, / hnědý nám valčík zní . Glód, ještě celý nadmutý smíchem, se utišil, nechal se obejmout a vykolejit tou pěknou muzikou svých nejlepších let.

"Jó," zasnil se, "při týhletý sem Francinu mockrát vytáčel! Jako motýlek byla lehoučká, holčička moje nebohá, když sme tancovali na petrským posvícení, na hipolytovským, na mariánským, všude, kde byl zrovna svátek a tancovačka! ...Dneska už nejsou žádný hnědý valčíky, Cicissi, jen ty dva starý blbci tady sou, a blbě civějí na blbej měsíc …"

"Jen se nerozbreč," brumlal Chérasse, "opičáku starej! To s tebou tak hází to jaro?"Ratinier posmrkl, když si zapaloval, a tak si připálil pár fousů z kníru:

"No jo, občas mi Francina chybí. To víš, ženský sou jen pro živý …"

"Dobrá sousedka to byla," uznal Kastle. "Jenže řečma ji nepřivoláš. A že s tebou dneska večer nejni řeč, to že nic nepiješ. Vytáh si sotva dvě láhve. Snad bys nebyl mrzutej, dědku!"

"No jo, pravda! Přiživíme to, co?"

Tentokrát láhev dorazili bez milosti, aby jaksi zahnali tíseň, která na ně padala. Právě za podobných večerů, kdy byli pod hvězdami daleko od země, se opíjeli nejvíc, protože když se duše naplnila, stačilo jim pár tápavých kroků, a byli doma. Ti, co je tak tvrdě odsuzovali, nevěděli nic o životě, o jeho konci, který číhá jako honec schovaný v houští. Mohli jim být ukradení dva samotáři, vyplašení stále hlučnějším světem, který je přehlíží jako malinu. Sami si chrochtali u svých manželek a topných těles.

Glód se utěšil a zíral vzhůru na propletenec planet a dalších přísad:"Hvězdy nejsou špatný"

"Jo, sou pěkný."

"Voni sou jich snad stovky a tisíce."

"Ani mi nepovídej …!"

Kastle tu lyrickou astronomickou odbočku bez výstrahy přerušil příšerným pšoukem, pěsti zaťaté na kolenou, aby byla palba co nejsilnější. Kdepak, "Tanec" z Fantastické symfonie to nebyl. Spíše zdušená trubka Bubbera Mileyho, jednoho z průkopníků éry dusítek, v původním znění Creole Love Song z roku 1927. Glód přivítal vrcholný výkon nadšeným pokřikem:"Pěkný! Pěkný! Jen to nahrát, aby se to mohlo pouštět na gramofónu!"

Chérasse, nadšen vlastními výkony, doběhl pro další láhev a naši dva milovníci hudby s nově nabitými akumulátory se překonávali před jediným obecenstvem - asteroidy. Dešifrovali neznámé partitury, přednášeli hřmící sóla zpestřená lahodnými duety, v pestrém sledu měnili fagot za tubu, temné tóny s ostrými, od hravého nápěvu k důstojnému. Oba umělci ještě nikdy nebyli v takové fyzické kondici, jaktěživi se nezúčastnili podobného Bayreuthského festivalu, doposud neimprovizovali na takové brilantní jam-session.Robina vystrašilo kdeco, ten utekl na strom. Vyjevení psi zalézali na svém vlastním území do boudy se staženými ocasy.Teprve když se blížila dvacátá druhá hodina, výbuchy po srážce dvou parních strojů i velebné tóny posléze zmlkly."Teda, kamaráde," zvolal Kastle v obnoveném poklidu májového večera, "něco ti povím. Tohleto máš důkaz, že nejsme mrtví!"

"Jaktěživo sem se tak nepobavil!" kývl Glód.

Utírali si oči, celí rozbolavělí od smíchu. Zanechali rámusení až po posledním chabém pokusu. A třebaže se nikdy nedopouštěli nemístných projevů přátelství, teď se poplácali po zádech, než se rozešli. Byl to pěkný večer, jako za starých časů, kdy ještě bývalo kamarádství, mladé víno, bitky, polena v krbu, babky v čepcích, nábytek, který voněl voskem, kousky chleba napichované nožem a růžolící mládenci, kteří povstávali za zpěvu Dva volky mám v maštali, když tloukla půlnoc.

pred.gif (3632 bytes)  obsah.gif (2538 bytes) dalsi.gif (2376 bytes)