5. KAPITOLA

V noci se pak chvíli před jednou náhle zvedl vítr, jak Glód zaznamenal, když se podíval na cibule odložené na nočním stolku, dobře natažené jako každý večer už pětačtyřicet let, vždyť to byl svatební dárek.

Probudilo ho víko od pračky, které si Kastle přidělal na střechu. To zpropadené víko bylo špatně upevněné a při nejmenším závanu větru se rozeznělo jako cimbál. Chérasse to popíral a rozhodně mu to nebránilo spát spánkem spravedlivého člověka, který se za celý den na zahradě nadře ažaž.

Vítr se vzedmul a sovy, které si létaly z půdy a na půdu, jak se jim zlíbilo, na hůře zalezly s hlavou pod křídly. Kocour doma nebyl, odmítl se jít uložit ke spánku, což se mu občas stávalo během období bezuzdného proutnictví.

Glód v bavlněném čepci naraženém na hlavu čekal, až konečně na starých hodinách odbije jedna, aby si přitáhl přikrývky pod bradu. Nakonec ho to přestalo bavit, škrtl zapalovačem a hned se podíval na cibule. Nevěřil vlastním očím, a proto rázně zmáčkl vypínač, který visel na zdi u hlavy postele. Ve slabém světle skrovné žárovky, určené ke skoupému osvětlení jeho příbytku, viděl, že jeho hodinky ukazují za dvě minuty jednu, zrovna tak jako ukazovaly před dobrými pěti minutami. Zatřepal s nimi u ucha a s úžasem zjistil, že se zastavily.

"Krucinálhiml," zabručel, "od tý doby, co je mám, se jim to nestalo! Dyť mi přece neupadly …"

Připomněl si, že hodiny se také ještě neozvaly. Vstal, nazul si staré pantofle a šel do kouta, kde visely. Ohromen zjistil, že i bicí hodiny zmlkly, i jejich ručičky se zastavily za dvě minuty jedna.

"No tohle," řekl nahlas, "co to má bejt za kousky? V tom je něco nekalýho!"

Obhlédl hodinová závaží, všechno bylo naprosto v pořádku, normální, a přece nebylo v pořádku a normální vůbec nic.

Rukou zajel pod starodávnou dlouhou noční košili a podrbal se na zadku na výraz úžasu.

"To musí bejt nějaký kouzlo," mumlal si, ale prostoduché vysvětlení ho nepřesvědčilo. Zamířil důle, jak se místně říkalo přístěnku s výlevkou, policemi, hrnci a - kdysi - vědrem s vodou, které Francina vyměnila za kohoutek. Potřeboval si loknout červeného na kuráž. Divže láhev neupustil, tiskl ji k bušícímu srdci.

Zamřížovaným okýnkem na důle právě zahlédl, jak uprostřed jeho pole stojí předmět lesklejší než chróm, jakýsi disk o třech či čtyřech metrech po obvodu.

"Jo, holenku," breptal si, "cukrovka sem, cukrovka tam, musíš nechat pití! Dyť ty máš vidiny!"

Vtom mu bleskla hlavou vzpomínka na jednu stránku v loňském Horalovi, věnovanou létajícím talířům, a kupodivu ho dost upokojilo, že si může říct, že nadbytečné požívání vína nemá s tou fantastickou vidinou nic společného. S úsilím pronesl hodně hlasitě, aby si dodal kuráž:

"Dyť je to jenom létající talíř, Glódíku! Talíře prej jaktěživo nikomu neublížily, jak říkají chlapi, co je viděli. Kdyby to bylo něco špatnýho, tak by se to rozneslo. No jo, najednou je to tady, jako o svatební noci, a jak to přilítlo, zas to odlítne."

Přesto od toho nedokázal odtrhnout vytřeštěné oči, s vědomím, že má čest s něčím, čeho není na fůry, natož jako když nastele. Pak si trochu oddechl, když ho napadlo, že to asi tahleta věc porouchala jeho cibule i hodiny a že za tím tedy nic mechanického nevězí.

Po tom uklidnění si připomněl, proč je na důle, a nalil si plnou sklenici místo slíbené půlky. Obrátil ji do sebe a vrátil se k talíři. Byl tam pořád. Sklenice ho ani nevymazala, ani nezdvojila.zeli50.jpg (47006 bytes)

Měl bych dojít pro Kastli, ať z toho taky něco má, napadlo ho, jinak mi jaktěživo neuvěří.

Vtom zaslechl mňoukání a zuřivé škrábání na dveře. Šel Robinovi otevřít a nepoznal ho. Kocour byl zježený, třikrát takový co obyčejně, ocas jako mravenečník. Vletěl do místnosti, zajel pod postel. Co toho grobiána.tak vystrašilo? říkal si Glód, už zcela při smyslech.

Vítr najednou ustal. Ratinier se odvážil opatrně vyšourat ven. A na cestě vidí človíčka, který se kolébavě pohybuje směrem k němu. Zdejší ten človíček nebyl. Toho v životě neviděl, ani na trhu ne. Ani velký, ani malý. Vypadal obyčejně, až na to, že byl postrojený jako kašpar, v křiklavě barevné, červené a žluté kombinéze, na hlavě kuklu, něco jako letec z první světové války, prostě objevit se tak ve Vichy nebo v Moulins, nenápadný by nebyl.

Chlapík držel v ruce tenkou kovovou trubku. Druhou rukou dával Ratinierovi znamení, ukazoval mu dlaň. Asi to bylo přátelské gesto. Bývalý dřeváčník ho zdvořile pozdravil, i když touhle dobou se už na návštěvy nechodí. Přitom mu z toho prohřešku proti dobrým pozemským zvyklostem došlo, že chlapík nemůže být než nějaký Marťan a že je to šofér talíře. Po Belgičanech a Němcích, řekl si Glód, nám tohleto eště tak akorát chybělo!

Přece jen mu ale nemohl nenápadně zavřít dveře před nosem. Ten frajer by si to mohl špatně vyložit, třebas se stavěl jako dobrák. Ratinier věděl, co se sluší, a řekl vychovaně:

"Zdravíčko, příteli! Copak vás k nám přivedlo?"

Marťan teď byl docela blízko u Bourboňana. Jenže výjimečná stránka toho historického setkání Glódem ani nepohnula, za války zažil jinší věci. Ztrácel trpělivost, začínalo mu být v košili venku zima:

"Tak co je, kamaráde? To snad neumíte mluvit?"zeli51.jpg (26926 bytes)

Druhý pochopil, že je tázán, a otevřel.ústa. Vyšly z nich zvuky, které Ratinierovi připomněly pouze hudrování krocanů na dvorech. Jaktěživo nebyla slyšet taková hatlanina z hrdla člověka nebo tvora jemu podobného. Glód, zprvu zaskočen, se rozhodl tomu smát, což přerušilo zvuky ze rtů jeho společníka:

"Čím dál líp! Tak von ten indián nemluví francouzsky! Říkám si, co vás učejí ve škole v tom rajónu, vodkuď přicházíš! Ale stejně pojď dál. Nebude se říkat, že Ratinier nechal křesťanskou duši stát za dveřma, i když křesťan ty budeš asi zrovna tak jako ten jankovitej osel."

Gestem vyzval neznámého, aby vstoupil do jeho chýše. Robin se protáhl mezi Marťanovýma nohama, prskaje hrůzou vyrazil a ztratil se ve tmě.

Glód zavřel dveře, zkoumavě si druhého prohlédl, ten jeho rovněž a hned se pozastavil nad galskými kníry, zažloutlými od tabáku a častého smáčení ve sklenicích. Zdál se tak zaujat, že na ně dokonce ukázal prstem. Ratinier chlácholivě žblebtal jako k dítěti, které se učí mluvit:

"Kníry. Kníry. To sou kníry. Předválečný kníry, zlatíčko."

"Zlatíčko" se mělo čemu podivovat, samo zjevně nemělo ochlupení, nemělo ani řasy, ani obočí, pod kuklou bylo jistě lysé. Glód zavtipkoval, aby ho upokojil:

"Pěkně se na to křeníš, hošánku, že si sám chlupatej jak slepičí vejce. No sedni si, vypadáš spíš hloupej než zlej, krom toho, že s tebou moc řečí není. Když mi nic nepovíš, jaktěživo nebudu vědět, odkud si přivandroval, ty jeden, vždyť na Měsíci není živá noha."

Tamten zas něco zahudral v tom svém hatla matla. Ratinier rozhodil paže, aby mu ukázal, že té jeho řeči nerozumí ani za mák. Marťan pochopil, zmlkl a začal se zajímat o věci kolem, prošel se po sednici a prohlédl si všechno, co tam bylo. Takový zájem jen pošimral Glódovu majetnickou pýchu:

"No jo, brouku, to všechno je mý! Koukáš jak tele na nový vrata, ať seš odkuď seš, co? Tohle je má štětka a holení. Tohle je kalendář Francouzský státní pošty. Tuhle gypsovou loď nám kdysi poslal jeden bratranec na upomínku. Nešahej na to, proboha, je to vzácná věc! A koukej nešlápnout do nočníku, nebo to bude pěkný dílo!"

Marťana jako by uhranula granátová nábojnice, jaké si vojáci za první světové války vybrušovali a proměňovali ve vázy. Vzal ji upoután do rukou, zaškrábal po ní nehtem, aniž ovšem věnoval pozornost Glódovým výkladům. Ten si nemohl pomoci, brebentil, třebaže vlastně do prázdna:

"To je od mýho strejce Baptista, už umřel: Ne ve válce, ale na šerednou rýmu, nekurýroval se."

Marťan nábojnici konečně odložil, když ji ze všech stran prozkoumal. Z toho, co měl k vidění, mu nic neuhranulo tak jako nábojnice, ani pár dřeváků, kterými mu Glód mával před očima, aby zblízka ocenil jejich klenutí a dokonalou vyhlazenost. Jejich tvůrce tím byl maličko dotčen:

"Já vím, že se v tom nevyznáš, ty hmoto podivná, ale moh by ses aspoň mrknout, a ty zatím hodinu ohmatáváš hilznu. Práce se dřevem a tyhlety pitominky, to je nebe a dudy!"

Trhl sebou, a tak sebou trhl i cizinec. Venku řval Kastle, ještě daleko od domu:

"Glóde! Glóde! Vstávej! Pojď se podívat! Na poli máš talíř!"

Marťan vyčetl z očí svého hostitele zmatek, pochopil, že bude obětí nenadálého setkání. Vrhl se ke dveřím, otevřel je, trubičkou zamířil do směru výkřiků, a ty ihned ustaly.

"Cos to jenom udělal; ty hmoto," vřískal Glód, "cos to natropil za neštěstí!"

Rozsvítil venkovní světlo, odstrčil "hmotu" a vrhl ustrašený pohled na cestičku. Na dostřel pušky tu Kastle v dlouhých spodkách a zašívané kostkované košili trčel s jednou nohou ve vzduchu jako Génius vlasti na náměstí Bastilly, pusu zakulacenou křikem, který mu zmrzl na rtech. Zděšený Ratinier se začal chvět, rázem se obrátil k neznámému:

"Tys mi ho zabil, vrahu jeden nekřesťanskej! Tys mi zamordoval mýho nejlepšího kamaráda!"

Starcův hněv i žal byly tak výmluvné, že se Marťan rychle snažil utišit jeho zášť. Dal si dlaň ke tváři, naklonil hlavu, aby v pantomimě předvedl spánek: Aby svou řeč ještě podložil nápadnými znaky, začal hlučně chrápat. Glód pochopil, uklidnil se, vdechl, vydechl, oddechl si:

"Tak tys mi Kastli uspal! Žes to neřek! No tak dobře! Chudák Cicisse, vypadá tak nemotorně, jak se změnil v sochu, a jen tou jednou pantoflí na zemi. Málem jako strašák na vrabce!"

Zahleděl se na Marťana se špetkou nedůvěry, smíšenou s úctou:

"Poslyš, máš ty ale triky a hejblata, hmoto jedna! Když to tak vezmu, Hmota ti budu říkat, bude pro mě pohodlnější, abys měl jméno, když s tebou mluvím; když už mi neumíš říct, jak se jmenuješ, jestli vůbec nějaký jméno máš."

Hmota, hmotné to totiž bylo, se od svého příchodu neusmál. Asi to neuměl. Jen oči měl živé, a jistě laskavé. Glód ho odhadoval na takových třicet, toho čarodějníka, který Kastli poslal jediným zásahem trubičky do říše soch, a ani to prosím nebyl zásah do hlavy. Oni tamti budou asi vědci nebo tak něco, řekl si. Zanechal Chérasse v jeho prozatímním směšném mumiovém stavu, zavřel za pimprlovou podívanou dveře. Snažil se posunky vyzvědět od Hmoty důvody, proč sem přišel, ukazoval na něj, ukazoval na místo, kde byl talíř, ukazoval na sebe a pořád říkal:

"Proč? Proč seš zrovna tady a ne jinde? Proč u mě?"

Hmota všechny ty projevy pozorně sledoval, a protože chápal, že by něco chápat měl, nakonec pochopil. Nejdřív z něj vypadlo trochu toho jeho škrouchání, pak dal na stůl předmět, jaký Glód v životě neviděl, takovou baterčičku se stiskátky a číselníky bez ručiček, kde tikala jen zelená světýlka, a ta Ratiniera vystrašila, protože to celé bylo jako živé.

"Copak je tenhleten krám zač, co to má bejt, dyť to vypadá, že sou v tom živý lidi!" reptal. "Copak mi ještě předvedeš? Čmoud nebo muziku?"

Staříkovy dotazy Hmotovi jaksi došly. Stiskl jeden knoflík a ze škatulky vyrazil tak mocný pšouk, že Glód uskočil:

"Jejda, ono to prdí jako člověk! Dyť to ale nejí fizule!"

Pak se z přístroje ozvaly lidské hlasy a Ratinier s údivem poznal svůj hlas a hlas Kastle, vmžiku následovaný dalším výbuchem provázeným smíchem, jeho smíchem s Kastlí.

"No ale ...," blebtal, "tohleto všecko bylo večír na lavičce! Jak tys to moh slyšet, Hmoto? Nikdo tam nebyl! Jestli nejseš luciper, moc daleko k němu nemáš!"

Hmota se taky pokusil vyslovit jakousi pantomimou. Zdvihl prst ke stropu, pak jím zamířil ke své hrudi.

"No to seš ty tam na nebi," komentoval to Ratinier.

Hmota mu s uspokojením ukázal na škatulku, z níž vyšel ještě jeden obludný pšouk, přiložil si ruce k uším, naznačil překvapení.

"Aha! Tak tys nás tam odtaď slyšel pšoukat!" zvolal Glód a opakoval jeho gesto. "Hluchý teda nejste, Marťani jedni! A co sis myslel? Ze tě voláme? Tohle, jo?"

Hmota, nadšen, že došel tak jasného pochopení, zmáčkl jiný knoflík na svém nástroji, a tím přetrhl řeč dalšímu z početných výbuchů památného večera. Zvláštní světélka se barevně proměnila, předtím byla zelená a teď fialová. Škatulka byla zticha, ale Glódovi připadalo, že to dejchá, anebo jako kdyby to dejchalo.

"Marná práce," řekl Ratinier, jen aby něco řekl, "ale deš na mě trochu zhurta. Člověk si zapšouká pod hvězdičkama, a jestli se nám z toho pokaždý vyvrbí nějakej Marťan, to bude ňákejch mimozemců!"

Sešel na důle a vrátil se s lahví a dvěma sklenicemi:

"Nic ve zlým, kamaráde, nevím, jestli si tam u vás občas cvaknete, ale my u nás jo, a já navíc dostal pořádnou žízeň z těch tvejch skopičin!"

Naplnil obě sklenice, připil, aniž se Hmota té své dotkl. Glód sklínku vypil naráz, mlaskl a rozjařen si otřel kníry.

"Když si vzpomenu na svýho kumpána, jak tam na cestě spí jak žok s hnátou vzhůru, musím se smát!"

Zachechtal se, ale pak se rozhněval:

"Poslyš, Hmoto! Ty mě urážíš! Jsi ve Francii, chlapče, a když ve Francii přijde host do domu, tak pijeme, nejsme žádný divoši! Koukej to do sebe hodit, je to lahoda!"

Postrčil plnou sklenici ke Hmotě. Ten ji opatrně vzal a přičichl k obsahu. Vesmírná bytost, aniž se u ní dal vypozorovat nějaký pocit, odložila sklenici na voskované plátno, což Glódovi stáhlo tvář v hořkém úšklebku:

"Von vínko nepije. Mě tím nezdrtíš. To se spolu asi moc kamarádit nebudem, jestli piješ než benzín nebo vodvar z fuseklí. Tvoje chyba, zpátky to lít nebudu!"

Vypil hostovu dávku, poplácal se po břiše, lehce si odříhl, čímž Hmotu zaujal.

"Odpusť kamaráde, i když se mi zdá, že se tím bavíš. Jestli slyšíš jen na to, když se bzdí nebo krká, to si moc nepopovídáme! Abys věděl, my s Kastlí pšoukáme, jen když sme spolu venku. V domě se to nesluší. My dva se umíme chovat. My už byli i v restauraci."

Uhodil se pěstí do hlavy:

"Takhle je to, chlapče! Ty možná nemáš ani tak žízeň, ale hlad jak vlk, jak ses šmrdolil v tom tvým arcitalíři! A netroufneš si mi říct! Ohřeju ti zbytek polívky."

Vzal z kraje sporáku hrnec, ukázal ho Hmotě.

"Jen mi řekni, jestli ti to bude vhod, než zapálím vařič."

Host pochopil, zavětřil polévku, a teď vypadal méně lhostejný než před sklenicí vína. Vyslovil několik zvukomalebností, jež si Glód vyložil po svém:

"Nevíš, co to je, co, ale i tak vypadáš, že bys to chtěl vokoštovat. Zelňačka je to, můj milej. Pravá, žádná z konzervy nebo z pytlíku. Dělaná z mýho vlastního zelí. To zelí je jarní odrůda, raný bacalanský se jmenuje, ale divil bych se, kdyby ses v tom vyznal. S tou tvou škatulkou a talířem si tě na zahradě neumím moc představit, ledaže bys uspával slimáky, jakos mi vyztužil toho starýho šantalu!"

Znovu ho ta představa rozjařila. Začal kutit, zapálil lihový vařič, postavil na něj hrnec, z kredence vytáhl malou polévkovou mísu, jaké se kdysi v Bourbonsku používaly, bílou s modrým zdobením, i se lžicí ji postavil před Hmotu, který všechny ty pohyby zvědavě sledoval. Glód to postřehl a zasmál se:

"Ty si asi na tom tvým Velkým voze musíš pěkně utahovat pásek, že takhle kulíš oči, když se ti chystá šufánek polívky. Taky možná zíráš, že u toho vidíš dědka a ne ženskou. To máš tak, moje je pod kytičkama, ale já se za ní kór moc neženu. Žádnej kvalt. Tak jak tak tam stejně pudu co by dup."

Nakrájel do polévkové misky pár krajíčků chleba, který si Hmota s úžasem prohlížel.

"To sou mi ale mezuláni," radoval se Ratinier. "Ani to neví, co je to kus chleba. Můžeš si bejt jistej, Hmoto, že bys mě k sobě na oběd nedostal. To si piš!"

Hmota ožil, dlouho repetil s patkou chleba v ruce. Ratinier ho přerušil:

"Nenamáhej se! Sme na tom stejně. Jeden o voze a druhej o koze."

Z polévky se kouřilo. Zhasl vařič, nalil ji na skrojky chleba.

"Počkej, až to trochu nasákne, až to chytne šmak. Všechno abych ti vysvětloval, kanibale."Ubalil si cigaretu, zapálil ji zapalovačem, který jako vždy fungoval na mazut. Hmota zděšeně vstal ze židle, když spatřil, jak se z Glódových nozder valí dým. Ten se samým potěšením jen vrtěl.

"A hele, myslí si, že vybuchnu! S tímhle kašparem teda není žádná nuda. Pšouknu a přižene se bůhví odkud. Kouřím a dostane strach. No, mládenče, jen do toho!"

Ukázal neznámému na polévku, ten užasle pohlédl na misku, na Glóda, zpátky na misku. Ratinier zabručel:

"Ani jíst to neumí! Já mu to budu muset ukázat. On se v těch kolóniích živí samým sajrajtem. Necivilizovanej seš, chuděro malej. Jen se na sebe koukni, jak špatně vypadáš. Kůži máš jak z gumy. Tvýmu organismu chybějí krvinky z červenýho vína, to vidím, jen se na tebe podívám, a nemusím bejt doktor. No, Hmoto! No! Podívej, jak na to!"

Chopil se lžíce, nabral, donesl k ústům, foukl a polkl. Potom podal náčiní Hmotě. Ten je neobratně převzal.

"Pochopils, hlavo skopová? Žlíci ti nedám jinou, nejsem prašivej."

Hmota rovněž nabral na lžíci a donekonečna očichával. Glód se naštětil:

"Hrom do toho, pomeje to nejsou! Šup tam! No tak šup!"

I Marťan měl patrně dobré vychování, pocházel asi z vyspělé galaxie. Poslechl, donesl lžíci ke rtům, vsrkl doušek polévky, válel ji po patře sem a tam a nakonec odevzdaně polkl. Načež vypadal docela zmatený.

"A znova!" povzbuzoval ho Glód.

Podřídil se, prohlížel si Pozemšťana se vzrůstajícími rozpaky, než pozřel třetí a pak čtvrtou lžíci. Kousek slaniny ho zaskočil. Proužek zelí ho vyvedl z míry. Chuť chleba šokovala. Ale jedl dál, co chvíli upíral tázavý pohled na Ratiniera, který docela propadl hře a pobízel ho:

"Dobrý, chlapče, dobrý! Přece ti nebudu říkat jedna žlíce za měsíček, jedna žlíce za sluníčko, na to seš už velkej!"

Hmota vyjedl misku lžíci po lžíci, čím dál méně váhavě. Glód jásal:

"Sláva, lemoune! Teď máš na cestu správnej podklad. Glódova zelňačka ti může jen prospět!"

Hmota strnule hleděl do neurčitého bodu před sebou, jako by číhal na hluboký postřeh. Glód ho bděle pozoroval a nakonec jako by zachytil cosi jako zárodek, počátek, náčrt úsměvu. A potom už to nemohla být mýlka: Hmota se skoro usmíval, napůl se usmíval a Glód nejasně cítil, že je u zrodu čehosi.

Zamnul si ruce v nadšení, že mohl nějakému barbarovi předat pár základních věcí civilizace.

"Tak vidíš, a poprvně od tý doby, co seš tady, vypadáš spokojenej! Zelňačka, milej zlatej, ta tě provoní až do samýho košťálu, kudy projde, jen samý blaho. Mazlí se s tebou, že to cejtíš až na duši. Co ti mám povídat - seš po ní lepší. Když si nacpeš břicho zelňačkou, prsty se ti v dřevákách kroutějí."

Hmota byl dosud zamyšlen, jako by ve svém nitru sledoval dráhu, již započala tajemná krmě. Pak zadumaně cosi zakvokal, spíš pro sebe než pro Glóda. Ratinier vzal hrnec:

"Třeba bys chtěl nášup. Z toho by se najedli ještě tři, co tři, čtyři."

Hmota mu odebral hrnec, znovu ukázal na strop a něco prosebně kvákal. Žádost byla jasná, Ratinier pochopil:

"Jo. Chceš si polívku vzít tam nahoru, aby si kamarádi taky dali. Proč bys nemoh, mladej. Já bych ji nesněd, byla by zejtra pro prase. Tak ať si jí užijou tam u vás! Ale takhle si ji odvízt nemůžeš, to bys ji rozcintal po talíři! Já ti pučím starou bandasku, někde tu musí bejt. Jestli mi ji nevrátíš, žádná škoda. Pro mlíko dávno nechodím."

Vydoloval z kredence otlučenou plechovou bandasku na mléko, na důle ji vymyl, přelil do ní polévku:

"A hotovo. Koukej, je to šikovnější. Má to ucho a pukličku. S tím můžeš jet kilometry a nevybryndáš nic."

Hmota zašveholil cosi jako poděkování, vstal, trubičku a pšoukací přístroj si dal pod paži, vzal bandasku a druhou rukou ukázal k parkovišti svého vozidla.zeli52.jpg (23467 bytes)

"A tak, ty už deš? No, bylo mi potěšením, kamaráde. Kdyby ses chtěl vrátit, už víš kam. Vyprovodím tě."

Ratinier si přes noční košili vzal bundu a kráčel před Hmotou k svému poli. Náhle se otočil, zasmál se:

"Je to ale stejně dost divný, Marťan s bandaskou jako malej špunt. To moc běžný nebude."

Došli k talíři, který si Glód prohlížel s očima navrch hlavy. Uvnitř byla sedačka jako na traktoru a palubních desek habaděj, a ty světélkovaly zrovna jako hrací přístroj v kavárně U tržnice.

Hmota otevřel jakousi vyrovnávací komoru, vnikl do kosmické lodi a bandaska se hned přilepila k jedné stěně. Glód napřáhl ruku k novému příteli, ten se na ni překvapeně podíval.

"No tak, mrťafo, podej mi ruku, ať se nerozejdem jako psi!"

Hmota nechápal, co se po něm chce. Glódovi to došlo, nesmlouvavě ho vzal za ruku a stiskl ji.

"A je to, ty Hmoto jedna, a šťastnou cestu! Že máš ale studený ruce, nešťastnej tvore! Ty nemáš v žilách než hadí krev!"

Hmota zavřel dveře a naznačil Ratinierovi, aby se vzdálil. Glód poslechl, hotov sledovat start jako privilegovaný divák. Hmota se po jakýchsi úkonech, pro Glóda záhadných, najednou zatvářil ustaraně a jeho publikum ho napodobilo.

"A bum ho, má poruchu," brumlal si Ratinier. "Jestli tu zůstane trčet, klid je v háji, budou sem lidi chodit celej den jako procesí!"

Hmota otevřel znovu dveře, vystoupil ze stroje, přikázal Glódovi, aby zůstal na místě, a rozběhl se k domu. Jistě si jde pro vodu, řekl si bývalý dřeváčník. Ten kafemlejnek mu asi funguje na páru. Po chvilce se Marťan vrátil, opět poklusem, a třímal hilznu strýce Baptista. Aniž se Ratiniera dovolil, zastrčil ji do trysky v zádi talíře, přiložil ucho a dostal spokojený výraz.

"Moh sis mi o ni říct," reptal Glód. "To je fuk, že to nic hezkýho nebylo, ale i kdyby to byla ta gypsová loď, vyšlo by to nastejno!"

Hmota mu odpověděl srdečným zabubláním a znovu se uhnízdil ve stroji. Ten se vzápětí vznesl dva metry nad zem, zatímco Glód opatrně ustupoval. Beze zvuku, bez nejmenšího zachvění vzduchu se talíř začal točit stále rychleji, až Glód už jasně nerozeznal Hmotův obličej. Přístroj pak vystoupil do výše sloupu elektrického vedení, kolem něj se udělal kruh namodralého světla, talíř lehce zaštěbetal jako vrabec a vyrazil vzhůru rychlostí střely. Ve vteřině zmizel směrem k Moulins, i když už musel být nad Jaquemartem, než člověk stačil okem mrknout. Glód chvíli obdivně zíral s nosem vzhůru a bezděčně šeptal:

"Když má ta jeho mašina v trubce vázu na kytky, běhá mu docela slušně. Vázu nemá - a je nahraná! Hromskej Hmota! Schopný lidi nejsou jenom v Paříži …"

Šel přesně na to místo, kde stál létající talíř, shýbnul se k zemi. Na trávě nebylo ohnuté ani stéblo, nebyl cítit benzín,plyn, nic.

"Čistá prácička," hodnotil Glód zasněně, když se vracel do svého sídla.

Kastle stále trčel na cestě s nohou vzhůru. Než Ratinier otevřel dveře, naposledy se na něj podíval a viděl, že ožívá jako mávnutím čarovného proutku, nohu klade na štěrk. Zaslechl, jak pokračuje v křiku tam, kde předtím přestal:

"Glóde! Na tvým poli je talíř! Povídám, že máš za barákem talíř!"

"Neřvi jako tur. Co to meleš o talíři? Jakej talíř, prosím tě?"

Kastle dupal, dechu nemohl popadnout, byl celý bez sebe:

"Létající! Létající talíř! Slyšels přece o létajících talířích!"

Ratinier s potěšením poslouchal, zatímco se Kastle uklidňoval, jak jeho hodiny dvojím úderem ohlašují druhou. Což dokazovalo, že je všechno jako dříve, ba že dokonce dohnaly zpoždění. Pokrčil rameny:

"Ty drne ubohá. Talíře neexistujou."

Chérasse se zachechtal:

"Oč se vsadíš? O litr?"

"O tři"

"Když myslíš, tak o tři! Plácni! No, plácnem si na to!"

Glód mu plácl do dlaně. Cicisse užvaněně navázal:

"Chtělo se mi štít. Že bylo hezky, řek jsem si: Jen di ven, budeš mít místo nočníku změnu. Du ven a co nevidím? Talíř na tvým poli! V tu ránu mě to přešlo a já běžel k tobě, vzbudit tě!"

"Já vzbuzenej sem. Taky sem šel štít, hodil sem na sebe bundu. A žádnej talíř sem nezmerčil."Kastle ho táhl za rukáv, jist si svou pravdou:"Poď! Tak jen poď!"Glód se podvolil. Chérasse přitiskl prst ke rtům:

"Ale bez kraválu! Může bejt, že v talíři jsou třeba maníci s paprskem smrti anebo s travexem."

Obešli štít Ratinierova domu. Glód předpažil ke svému prázdnému poli:

"Tak co? Kdepak je ten talíř?"

Kastle zůstal s pusou dokořán, zatímco jeho druh jím třásl, zadržuje smích:

"Tak co? Ukážeš mi ho?"

Cicisse ze sebe vypravil:

"Von už tu nejni …"

"To vidím taky, že už tady nejni. A taky ti řeknu proč."

"Proč?"

"Protože tu jakživo nebyl, sakra!"

"Ale já ho viděl! Na vlastní voči! Musel odletět, když sme u tebe klábosili, místo abysme sem tryskem běželi!"

"Měl si zlej sen, to je celý. To bejvá. Cos měl včera k večeři?"

"Vepřovou nožičku," špitl Chérasse v rozpacích.

"Strašně těžký do žaludku. Vepřová nožička,, to je celej ten tvůj talíř!"

"Sám seš hlava vepřová!" rozlítil se Kastle. "Hele, ten můj talíř byl bílej, jako chromovej, a moh mít dobrý tři čtyři metry po obvodě!"

"No, když to čteš, nic za to nedáš, a když si to vymyslíš, máš to eště levnějc."

"Ty mi nevěříš?"

"Nee! To teda ne! To bych starýmu kamarádovi moc nepomoh. Kampak deš?"

"Podívat se na stopy. Jistě sou tam stopy."

Kastle pobíhal po poli, zastavoval se, znovu rozbíhal a měsíc na něj svítil. Glód se opíral o ohradu a kousal se do knírů, aby se nezačal smát dlouhým bílým spodkům, které se kmitaly po jeho pozemku sem a tam. Tohle kdyby Hmota viděl, jistě by se mu to líbilo! pomyslel si. Nevydržel to a rozřehtal se. Odkudsi se ozval trpký hlas Kastle:

"Tobě je to k smíchu, ty drne!"

"No je, ty blázne bláznivej! Copaks našel?"

"Nic."

"To mě podrž."

Chérasse se roztrpčen vrátil na cestu a opakoval:

"Nic. A přece tam byl! Tamhle! Úplně veprostředku!" Ono to asi odlítne rychlejc než koroptvička. V životě na to nezapomenu."

"Radši bys měl. Považ, Cicissi, já byl taky vzhůru. Jestlis to viděl ty, viděl bych to taky."

"Nemusels, bylo to za domem."

Glód se zatvrdil:

"Milej Cicissi, málo platný, je to jasný, moc piješ. To člověk nejdřív vidí létající talíře, ale nakonec mu běhají bílý myšky po peřině, tak jako Dudussovi Pouriauxů, co umřel na delírium, a měl ho od hlavy až k patě."

"Di se vycpat, já nevypil víc než obyčejně," zakvílel Chérasse jako narážený na kůly všech plotů v kraji.

Ratinier zívl, protáhl se:

"Co naděláš, du si lehnout. Nebudu tady kvůli Marťanům celou noc vyvádět jako ty. A nezapomeň, že mi dlužíš tři litry!"

V Cicissovi se vzedmul hněv; zadupal pantoflemi:

"Tři litry močky, to leda dostaneš! Tenhleten obchod neplatí, dyť já to viděl jako teďka vidím tebe!"

"A jakpak mě vidíš? Dvakrát?"

Glód opustil nepříčetného druha, který do tmy dštil úděsné ohňostroje nadávek. Ještě než za sebou zavřel dveře, zakřičel:

"Už se s tebou nevsázím, Kastle! Si vopilec! A jestli najdeš nějakej talíř, dej do něj trochu mlíka pro Robina!"

Cibule i hodiny šly, jako kdyby tu Hmota v životě nebyl, jako by neexistoval. Ale na poličce, kde po léta stávala hilzna od strýce Baptista, bylo teď nezaprášené kolečko, hilznu teď stejně jako zelňačku trávily útroby talíře.

Talíře, kterej zářil jako chromovej, to víš, že jo, Kastle, a kterej měl dobrý tři čtyři metry po obvodu, Kastle, to víš že jo ...

pred.gif (3632 bytes)  obsah.gif (2538 bytes) dalsi.gif (2376 bytes)